Odkryj fascynujące atrakcje Wielkopolski

W Wielkopolsce czeka na turystów wiele atrakcji. Oczywiście stolica Wielkopolski zachwyca swoją historią, atrakcjami i licznymi zabytkami. Nieopodal Poznania czeka na turystów wiele ciekawych miejsc i atrakcji. Niewątpliwie warto wybrać się między innymi w podróż do Wielkopolskiego Parku Narodowego i Rezerwatu Meteoryt. Odwiedzić muzeum w Puszczykowie, zobaczyć rekonstrukcję Grodu w Pobiedziskach i zwiedzić niezwykły Wągrowiec.  

Przyroda w Wielkopolskim Parku Narodowym

Miłośnicy dzikiej przyrody powinni wybrać się do oddalonego zaledwie 15 km od Poznania Wielkopolskiego Parku Narodowego. Powstał on w 1957 roku i obejmuje swoim zasięgiem powierzchnię 7,5 tys., hektarów. Chroni on ściśle aż 18 obszarów zbiorowisk roślinnych i różnorodne formy krajobrazu polodowcowego. Na terenie Parku Narodowego czeka na turystów wiele ciekawych szlaków. Jeśli będziecie podążać trasą zielonego szlaku Stęszew- Szreniawa zobaczycie bagno Dębienko, a także jeziora (Chomięcickiego i Rosnowskiego). Całej trasa ma długość prawie 19 kilometrów.

Wizyta w wyjątkowym Rezerwacie Meteoryt Morasko 

Rezerwat Meteoryt Morasko jest oddalony jedynie 13 kilometrów od centrum Poznania. Niegdyś na terenie rezerwatu miało miejsce uderzenie meteorytu, który został odnaleziony w1914 roku. Naukowcy szacują, że sam upadek meteorytu miał miejsce prawdopodobnie pomiędzy 2700 a 4100 rokiem przed naszą erą. Ogromny odłamek waży 261 kilogramów i jest jak do tej pory największym odnalezionym w Polsce. Bez wątpienia w rezerwacie warto także zobaczyć unikatowe pomniki przyrody oraz Głaz Franciszka Jaśkowiaka.

Muzeum w Puszczykowie 

W mieście oddalonym o 12 kilometrów od Poznania możecie znaleźć Muzeum, które jest jednocześnie Pracownią Literacką Arkadego Fiedlera. Poza tym w muzeum możecie również obejrzeć ciekawe zbiory entomologiczne, etnograficzne, rzemieślnicze prace ludności i religijne.

Podróż do starodawnego Grodu w Pobiedziskach

Znajduje się on na trasie Piastowskiego Szlaku Turystycznego. Sztandarową atrakcją Pobiedzisk jest zrekonstruowany wczesnośredniowieczny gród zbudowany z drewna. Koniecznie wybierzcie się tam na rodzinną i edukacyjną wycieczkę.  W Pobiedziskach znajdziecie także park rozrywki z wystawą machin oblężniczych odtworzonych w realnej skali. Możecie podziwiać uzbrojenie średniowiecznych rycerzy, a także postrzelać z łuku.  

Niezwykły Wągrowiec

To urokliwe miasto kryje w sobie wiele ciekawych zabytków. Do najważniejszych można zaliczyć: klasztor pocysterski z XVIII wieku, zabytkowe kościoły (pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jakuba Apostoła) i Muzeum Regionalne. Miasto posiada także urokliwą starówkę, której ulicami musicie koniecznie się przespacerować. Na koniec warto wspomnieć, że w Wągrowcu występuje jedyne w Europie i tylko jedno z dwóch na świecie zjawisko skrzyżowanie rzek. Rzeki Włna i Nelba pomimo krzyżowania w jednej płaszczyźnie nadal płyną w swoich kierunkach.