Sprawdź, kiedy musisz zgłosić się do warsztatu samochodowego – najczęstsze usterki na drodze

Każdy samochód miewa częściej lub rzadziej usterki, z którymi mogą poradzić sobie tylko profesjonalni pracownicy warsztatu samochodowego. Warto zapoznać się z najpowszechniejszymi problemami, z jakimi zmagają się kierowcy na polskich drogach.

Najczęstsze przyczyny wycieku oleju silnikowego – kiedy musisz odwiedzić warsztat samochodowy

Co prawda wycieki oleju są częściej spotykane w starszych samochodach, jednak w nowych pojazdach również może wystąpić ten problem. Warsztat Kuta Autoserwis, który prowadzę, obsługuje każdy rodzaj samochodów, niezależnie od wieku i ilości przejechanych kilometrów. Silnik jest trwałym, ale nie niezniszczalnym, zbiorem podzespołów, odpornym na wiele przeciążeń. W przypadku nowoczesnych aut problem dotyczy najczęściej wad konstrukcyjnych, w wiekowych modelach natomiast uszkodzeniu ulegają przede wszystkim gumowe uszczelki, w tym wału korbowego, bądź wałka rozrządu. Odkrycie wycieku oleju nie generuje dużych problemów. Gdy po podniesieniu maski widać tłuste plamy, zazwyczaj oznacza to, że układ jest nieszczelny. Gdy jednak nie sprawdzamy często podzespołów samochodu, wyciek może zostać niezauważony. Wówczas konieczne będzie umycie jednostki napędowej.

Dlaczego nie należy lekceważyć wycieku oleju silnikowego?

Gdy w porę nie zauważy się uchodzącej cieczy, samochód straci zbyt dużo olejów, a silnik może ulec zatarciu. Gdy pasek rozrządu ulegnie zanieczyszczeniu, wówczas może dojść do całkowitego uszkodzenia jednostki napędowej, co wiąże się z ogromnymi kosztami.

Wyciekający olej zagraża również innym uczestnikom ruchu drogowego. Pozostawiane za pojazdem tłuste plamy na drodze sprawiają, że niektóre pojazdy mogą wpaść w poślizg. Wycieki, które zostawiają za sobą tiry, mogą nawet sparaliżować ruch w całym mieście, gdyż przyczynią się do blokady ruchu na wyznaczonych odcinkach.

Jak samodzielnie rozpoznać wyciek?

Gdy zauważy się niekontrolowany wyciek z silnika w postaci czarnych tłustych plam, należy jak najszybciej udać się do warsztatu mechanicznego. Objawem świadczącym o podobnej usterce jest ciemny, wchodzący w czarny, kolor spalin oraz napęd uszkodzony mazią. Silnik może poprawnie funkcjonować wyłącznie w przypadku, gdy jest utrzymany w dobrej kondycji. Zgodnie z założeniami mechaników, stan oleju powinno się kontrolować średnio co 50 godzin jazdy. Zaniedbanie związane z podzespołami samochodowymi niesie za sobą ogromne koszty.

Profesjonalny mechanik pełni również funkcję instruktora, który udziela wskazówek dotyczących usterki

Inne usterki, z którymi warto się zwrócić do warsztatu

Wyciek oleju to najczęstszy problem kierowców zgłaszających się do warsztatu samochodowego. Jednak samochody mają bardziej skomplikowane układy, które również często się psują.

Awaria hamulców

Hamulce to najważniejszy czynnik gwarantujący bezpieczeństwo podczas jazdy, dlatego powinny być stale poddawane testom wytrzymałościowym i badaniom diagnostycznym. Najczęstszą usterką w tym przypadku są zerwane przewody hamulcowe. Stan hamulców można monitorować poprzez regularną kontrolę poziomu płynu hamulcowego. Uszkodzeniu ulec mogą także klocki hamulcowe. W przypadku podejrzewania tej usterki, należy niezwłocznie zgłosić się do warsztatu, ponieważ wpadnięcie na większą dziurę może sprawić, że wypadną one z zacisków. Rekomendujemy naszym klientom hamowanie silnikiem tak często, jak jest to możliwe. Dzięki temu zminimalizowaniu ulega prawdopodobieństwo zagotowania się płynu hamulcowego.

Awaria sprzęgła

Istnieje prawidłowość, z którą często mamy do czynienia podczas pracy w warsztacie. Mianowicie, im bardziej auto jest eksploatowane w mieście, tym częściej dochodzi do awarii sprzęgła. Szczególnie podczas jazdy w warunkach miejskich, sprzęgło traci sprawność. Przede wszystkim częste ruszanie, zmiana biegów, dynamiczna jazda na światłach skracają żywotność tego podzespołu. Jeżeli kierowca zauważy, że sprzęgło nie funkcjonuje jak dotychczas, należy jak najszybciej wezwać pomoc.

Warto zaufać wyłącznie sprawdzonym fachowcom

Układ elektryczny nie działa

Nowe pojazdy posiadają wnętrza naszpikowane nowoczesną technologią. Niejednokrotnie zdarza się, że niewielki podzespół jest w stanie wpłynąć na funkcjonowanie całego pojazdu. Problemy takie jak: spięcie w instalacji, wada fabryczna czy przepalenie bezpiecznika pociąga za sobą szereg niedogodności.

Kierowcy powinni bardziej dbać o akumulator, gdyż to ten komponent jest najczęściej związany z awariami elektrycznymi. Jeżeli jest on utrzymywany w dobrej kondycji, usterki elektryczne praktycznie nie występują. W teorii usterki związane z elektryką nie są nawet w połowie tak niebezpieczne, jak choćby problemy z hamulcami, jednak często są zaczątkiem innych usterek, które mogą skutecznie wpływać na sprawność auta.

Problemy z samochodem wiążą się z dużym stresem. Z tej przyczyny warto zgłosić się do zaufanego warsztatu, gdzie pracownicy szybko naprawią problematyczną usterkę. Zapraszam serdecznie do skorzystania z usług warsztatu Kuta Autoserwis, którego jestem właścicielem. Świadczymy kompleksowe usługi mechaniczne, doradzamy oraz edukujemy naszych klientów. Zwracamy uwagę szczególnie na kwestię bezpieczeństwa, zawsze ostrzegamy naszych klientów przed możliwymi usterkami czy zagrożeniem ze strony samochodu. Dzięki temu udało nam się zbudować bazę stałych klientów, którzy odwiedzają nas, gdy tylko pojawi się podejrzenie jakiejś usterki. W razie zagrożenia, proszę o kontakt telefoniczny, z pewnością rozwiążemy problem.

Kuta Autoserwis
ul. Karpacka 10
60-415 Poznań

telefon komórkowy: 881-673-882