Już 4 września powraca w Poznaniu Narodowe Czytanie!

Już po raz 10 w najbliższy weekend rusza ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie. Wydarzenie zorganizowała Biblioteka Raczyńskich i zaplanowała je na sobotnie przedpołudnie. Podczas akcji, podobnie jak w latach poprzednich zostaną odczytane fragmenty największych dzieł polskiej literatury.

Wydarzenie wystartuje o godzinie 11.00

Wydarzenie rozpocznie się 4 września o godzinie 11.00 w głównym budynku Biblioteki Raczyńskich (ulica Wolności) w Poznaniu. W tego rocznej edycji prym będzie wiódł komediodramat Gabrieli Zapolskiej pod tytułem ,,Moralność Pani Dulskiej’’.

,,Moralność Pani Dulskiej’’ w inscenizacji teatralnej

Tym razem utwór zostanie przedstawiony w formie teatralnej. Niewątpliwie widzowie nie powinni się nudzić dzięki zaprezentowaniu książki w oryginalnej formie próby teatralnego przedstawienia. Aktorka – Edyta Łukaszewska, która, na co dzień występuje na deskach Teatru Nowego postara się jak najlepiej oddać rozterki i emocjonalność bohaterów utworu.

Oprócz niej na poznańskiej scenie wystąpi także Klub Szyderców BIS. Zespół wykona utwory muzyczne nawiązujące do czasów głównej postaci powieści.

Powszechne czytanie dla chętnych

Każda chętna osoba może po wcześniejszym zgłoszeniu wziąć udział w powszechnym czytaniu. Rozpocznie się ono około godziny 12.30 po występach teatralnych. Oprócz powszechnego czytania na uczestników wydarzenia czeka także prezent w postaci pieczęci oraz niespodzianka ufundowana przez pracowników biblioteki Raczyńskich.

Wydarzenie ma popularyzować czytanie klasyki polskiej literatury

Książka Gabrieli Zapolskiej została idealnie napisana pod wystawianie jej na dekach teatru. Autorka, jako aktorka wiedziała jak połączyć dramaturgię i słowa, tak, aby stworzyć ponadczasowe dzieło.

W poprzednich latach czytano między innymi utwory Adama Mickiewicza, Henryka Sienkiewicza, Bolesława Prusa, Aleksandra Fredry, Stanisława Wyspiańskiego i Stefana Żeromskiego.