Poznań przyjął 250 uchodźców z Afganistanu

3 września na lotnisku wylądowało 250 uchodźców z Afganistanu. W związku z decyzją premiera pozostaną w czasie kwarantanny w poznańskich hotelach. Na terenie Polski będą przebywać maksymalnie przez okres trzech miesięcy. Uchodźcy odbyli podróż do naszego kraju z niemieckiej bazy Ramstein.

W Polsce docelowo pozostanie najwyżej kilkadziesiąt osób

W sumie nasz kraj przyjmie około tysiąca Afgańczyków. Z pewnością nie zostaną oni na stałe. W ciągu trzech miesięcy pojadą dalej do krajów docelowych. Wszyscy uchodźcy zostali sprawdzenie przed wylotem do Polski. Bierzemy, bowiem odpowiedzialność nie tylko za nasz kraj, ale także za inne, do których później wyjadą.

Uchodźcy mogą liczyć na pomoc medyczną

Po przyjeździe do Polski Afgańczycy przejdą niezbędne badania. W zespole medycznym obecny będzie także lekarz pediatrii. W związku z koniecznością wykonania testów oraz dopełnienia formalności pozostaną przez jakiś czas na terenie lotniska. Przygotowano dla nich namioty i punkty medyczne.  Uchodźcy zostaną przebadani pod kontem zakażenie COVID – 19. Otrzymają niezbędną odzież, środki czystości, a także ulotki informacyjne w języku ojczystym. Zostaną poinformowani o dalszych procedurach i czasie pobytu w Polsce. W poznańskich hotelach przejdą dziesięciodniową kwarantannę.

Po upływie kwarantanny pojadą do innych krajów

Przez okres przebywania w ośrodkach uchodźcy otrzymają zapasy odzieży i środków higienicznych. Po odbytej kwarantannie NATO podejmie decyzję o dalszym przetransportowaniu Afgańczyków do krajów docelowych. Przede wszystkim do pomocy w ewakuacji uchodźców zaangażują się wolontariusze oraz lokalne Organizacje Pozarządowe.