Domy opieki dziennej – czy warto korzystać z ich usług?

Sprawowanie opieki nad seniorem przez całą dobę może być niezwykle zajmujące. Dotyczy to zwłaszcza osób, które pracują zawodowo, mają pod opieką małe dzieci bądź posiadają innego rodzaju zobowiązania. Jak pogodzić opiekę nad osobą starszą z własnymi obowiązkami? Rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty domów opieki dziennej. Czy warto się na nie zdecydować?

Jakie formy opieki nad seniorem są dostępne?

Zorganizowanie fachowej opieki dla osoby starszej stanowi nie lada wyzwanie. Wielu z nas nie jest bowiem w stanie porzucić pracy zawodowej, niektórzy muszą pogodzić opiekę nad seniorem z opieką nad małym dzieckiem, innym stan zdrowia nie pozwala na zajmowanie się starszą, schorowaną osobą. Pomoc seniorowi w przygotowywaniu posiłków czy robieniu zakupów nie stanowi większego problemu, jednak pojawia się on w momencie, gdy musimy pomagać mu również w wykonywaniu codziennych czynności, na przykład w myciu czy przyjmowaniu posiłków. Teoretycznie możemy wtedy skorzystać z usług pielęgniarki, nawet w ramach publicznej służby zdrowia. Niemniej jednak pielęgniarka przychodzić będzie do seniora jedynie kilka godzin w tygodniu, a co więcej, będzie ona zajmowała się głównie czynnościami pielęgnacyjnymi oraz badaniem pacjenta.

Dodatkowo mamy możliwość zatrudnienia opiekuna medycznego, choć będzie to stosunkowo kosztowne rozwiązanie. Dodatkowo nigdy nie wiemy, kogo tak naprawdę zatrudniamy i w jaki sposób osoba ta będzie sprawować opiekę nad seniorem. Niektórzy bowiem nie posiadają większego doświadczenia, zwłaszcza jeśli chodzi o sprawowanie opieki nad osobami schorowanymi. Możemy także skorzystać z usług domów opieki dziennej, które oferują profesjonalną pomoc seniorom, a także organizację ich czasu wolnego.

Dom opieki dziennej – tak czy nie?

Z usług domów opieki dziennej najczęściej korzystają osoby, które z różnych powodów nie mogą zapewnić pieczy osobie starszej w ciągu dnia. Funkcjonują one bowiem w godzinach porannych oraz popołudniowych. Seniorzy otrzymują zbilansowane posiłki – ich ilość zależy od tego, jak długo dana osoba pozostaje w placówce. Co więcej, seniorzy mogą liczyć na profesjonalną opiekę medyczną, czyli podawanie leków czy wykonywanie podstawowych badań, takich jak pomiar ciśnienia czy badanie poziomu cukru we krwi. W razie potrzeby przeprowadzane są konsultacje z lekarzami, gdyby stan zdrowia seniora nagle uległ pogorszeniu. Osoby zatrudnione w domu opieki to specjaliści, którzy posiadają odpowiednie wykształcenie, a także doświadczenie zawodowe. Ich kompetencje są dokładnie sprawdzane, zanim zostaną przyjęci do pracy.

W domach opieki dziennej seniorzy mają ciekawie zorganizowany czas, mogą również spotkać osoby w podobnym wieku i wymienić z nimi swoje spostrzeżenia czy doświadczenia. Opiekun osoby starszej odbiera seniora o określonej godzinie – warto mieć na uwadze, że może ona tam spędzić tyle czasu, ile potrzebne jest nam na pracę zawodową. Wybierajmy dla naszych najbliższych miejsca godne zaufania, które cieszą się dobrą renomą wśród seniorów oraz ich opiekunów. Takim miejscem jest dom opieki Poznań, gdzie osoby starsze mogą liczyć nie tylko na profesjonalną pomoc, ale również na życzliwość i dobre słowo. Warto pamiętać, że sprawowanie opieki nad seniorem jest bardzo czasochłonne, a także wymaga ogromu pracy. Dobrze więc dać sobie pomóc i skorzystać z usług profesjonalnego domu opieki dziennej dla seniora. Pomyślmy o tym zwłaszcza, gdy pogodzenie opieki z obowiązkami zawodowymi sprawia nam wiele problemów, a jednocześnie nie chcemy oddać seniora do domu opieki całodobowej.