Ile kosztuje księgowość w małej firmie?

Z czego wynika cena prowadzenia księgowości dla firmy? Z perspektywy biura księgowego na cenę danej usługi składają się m.in: skala własnej działalności, czyli to, ilu specjalistów pracuje dla biura, zakres oferowanych usług oraz metodologia pracy. Po stronie obsługiwanej firmy znaczenie będzie mieć jej wielkość, forma opodatkowania czy liczba wystawianych faktur.

Dlaczego cena nie jest najważniejszym kryterium wyboru biura rachunkowego?

Prowadzenie księgowości, zwłaszcza biorąc pod uwagę szybkie i częste zmiany oraz poziom skomplikowania przepisów w Polsce, nie jest łatwą sprawą. Większe firmy często posiadają swój własny dział księgowe, ale małe będą bezdyskusyjnie potrzebowały wsparcia np. biura rachunkowego Wikom z Poznania.

 

Biuro rachunkowe świadczące usługi dla firmy staje się jej pełnomocnikiem. Nie oznacza to jednak, że firma zostaje zupełnie zwolniona z odpowiedzialności za prowadzone rachunki. Podmioty świadczący usługi rachunkowe posiadają ubezpieczenia od popełnianych błędów, nie mniej jednak źle wyliczone składki czy pomyłki w wypełnianych deklaracjach mogą nieść za sobą konsekwencje w postaci kar skarbowych. Stąd tak ważne jest właściwe wybranie profesjonalnego biura rachunkowego, a zbyt niska cena usługi powinna budzić nasze podejrzenia.

 

Jakich usług biura rachunkowego możemy oczekiwać w cenie

Powierzając rachunkowość swojej firmy, przede wszystkim oczekujemy, że biuro rachunkowe zapewni nam poprawność rozliczeń księgowych i podatkowych.

Standardem można nazwać już możliwość przesyłania dokumentów do biura w postaci elektronicznej, co niezwykle ułatwia obieg dokumentów oraz dotrzymania obowiązujących terminów.

Dobre biura rachunkowe zapewniają także systemy, które umożliwiają porządkowanie dokumentów. Do tego najczęściej zapewniają doradztwo w zakresie prawa podatkowego oraz optymalizacji działań firmy.

Poza tym biuro rachunkowe staje się pełnomocnikiem klienta w Urzędzie Skarbowym oraz ZUS-ie i posiada ubezpieczenie w razie pomyłek popełnionych w naszej dokumentacji.

Ile może kosztować małą firmę księgowość?

Teoretycznie rzecz biorąc, prowadzenie księgowości samodzielnie w przypadku małej firmy, zwłaszcza jednoosobowej działalności gospodarczej, może wydawać się oszczędnością, co zwłaszcza na początku rozwijania biznesu jest bardzo istotne dla przedsiębiorcy. Czy będzie tak w rzeczywistości? Przepisy w Polsce są na tyle skomplikowane, że wdrożenie się w temat oraz nieustanne aktualizowanie swojej wiedzy w kwestii zmieniających się przepisów pochłania ogromną ilość czasu. Wystawia nas również na możliwość popełnienia błędów, jeśli nie zajmujemy się tą dziedziną profesjonalnie.

Okazuje się w związku z tym, że poczucie spokoju, przejrzystość rozliczeń, reprezentacja nas przed Urzędem Skarbowym i ZUS-em, terminowe składanie potrzebnych deklaracji oraz doradztwo i optymalizacja podatkowa może był dla nas znacznie większą wartością niż kilkaset złotych miesięcznie, które zapłacimy profesjonalnemu podmiotowi.

Wybór dobrego biura rachunkowego przekłada się na adekwatny dla tej usługi koszt. Patrząc w szerszej perspektywie, z pewnością koszty te mogą zostać uznane za warte poniesienia. Dzięki doradztwu ekspertów biegłych w rachunkowości i podatkach, którzy ciągle aktualizują swoją wiedzę odnośnie obecnych przepisów oraz prawa, firma może jeszcze w końcowym rozrachunku wiele zyskać!

Warto również pamiętać, że comiesięczna opłata za obsługę księgową wlicza się do kosztów uzyskania przychodu, a co za tym idzie – zmniejsza kwotę należnego podatku.