Dlaczego warto zainwestować w powietrzną pompę ciepła?

Pompy ciepła to obecnie jedne z najpopularniejszych rozwiązań grzewczych dla budynków oraz podgrzewania wody użytkowej. Pompy ciepła dzielimy na powietrzne, wodne i gruntowe, my zaś zajmiemy się dziś tymi pierwszymi.

Powietrzna pompa ciepła, sugerując się samą nazwą, produkuje energię cieplną, wykorzystując tzw. dolne źródło, jakim jest właśnie powietrze. Nie da się ukryć, że to opcja powietrzna króluje na polskim rynku, ze względu na jej niezwykle dużą wydajność oraz bezproblemowość w montażu. 

Najważniejszym powodem inwestycji w pompy ciepła jest oszczędność idąca w parze z ekologią. Jest to zdecydowanie najbardziej proekologiczne źródło ciepła dla polskich domów, ze względu na brak emisji spalin. Przede wszystkim, przeważają one nad wszystkimi innymi źródłami ogrzewania budynku typu kocioł lub piec gazowy, pod względem bezpieczeństwa.

Dodatkowym atutem powietrznej pompy ciepła jest możliwość wyboru modelu, który poza ogrzewaniem, również może chłodzić powietrze, co pozwala nam zaoszczędzić na inwestowaniu w osobną klimatyzację. 

Pompy ciepła Poznań, bo na tym mieście dziś się skupiamy, to rozwiązanie, które bez wątpienia podbiło serca dużej ilości jego mieszkańców.

Pompa ciepła Poznań – jak wygląda tutejszy rynek specjalistów?

Naturalnie, jak w każdej części kraju, w okolicach Poznania można znaleźć kilka firm zajmujących się powietrznymi pompami ciepła. Jednak zanim wybierzemy swojego fachowca, musimy zwrócić uwagę na parę istotnych szczegółów. Dowiedz się, czy kadra firmy jest w pełni wykwalifikowana i doświadczona w swoim fachu. Absolutnie niezbędną częścią oferty musi być gwarancja, ubezpieczenie oraz pomoc w zdobyciu dofinansowania, no i oczywiście późniejsza opieka firmy. To bardzo istotne, aby wydajność naszej pompy była stale monitorowana. 

Jedną z takich firm, które podejdą do sprawy komplementarnie jest np. Solarcon, działający na terenie całego województwa wielkopolskiego. 

Montaż pompy ciepła Poznań – czy ma sens i czy warto łączyć ją z fotowoltaiką?

Istnieje wiele sprzecznych opinii na temat sensu montowania powietrznych pomp ciepła w Polsce ze względu na nasz umiarkowany klimat. Owszem, do pewnego momentu było tak, że pompy mogły pracować jedynie w temperaturze, która nie spadała poniżej 5 stopni Celsjusza na minusie. Naturalnie wtedy mało kto decydował się na takie rozwiązanie, jakim są pompy ciepła.

Pomimo złej sławy, sprawy na przestrzeni czasu uległy zmianie, a dlaczego? Producenci jednak sprostali wszelkim przeciwnościom, czego następstwem było wprowadzenie zupełnie nowego rodzaju sprężarek, co usunęło dotychczasowe przeszkody. Od tamtej pory powietrzna pompa ciepła może być tak samo efektywna jak jej gruntowa siostra. 

Jeżeli posiadasz już panele fotowoltaiczne, to połączenie ich z powietrzną pompą ciepła będzie fantastycznym pomysłem. Taka kombinacja jeszcze lepiej wpłynie na oszczędzanie, ponieważ energia elektryczna, potrzebna do napędzania pompy, będzie pobierana właśnie z fotowoltaiki. 

Dodatkowo, Twoja decyzja o fuzji pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi, zwiększy Twoje szanse na uzyskanie dotacji z programu ‘’Czyste Powietrze’’, jednocześnie umożliwiając otrzymanie znacznie wyższej kwoty rzędu 30-37 tys. zł.