Skorzystaj z pomocy drogowej i uniknij mandatu!

Kierowca powinien być przygotowany na różne ewentualności – również na to, że auto może odmówić posłuszeństwa. Grunt więc, by wiedzieć, jak postępować w obliczu awarii oraz ewentualnego holowania. Jak się bowiem okazuje, za niepoprawne holowanie kierowcy grozi mandat. Na szczęście z pomocą profesjonalnej firmy, można ich uniknąć. To jednak niejedyny powód, dla którego warto skorzystać z pomocy drogowej. Przeczytaj i dowiedz się więcej!

Pomoc drogowa – kilka powodów, dla których warto z niej skorzystać

Istnieje wiele powodów, dla których warto skorzystać ze wsparcia pomocy drogowej. Głównym z nich jest fakt, iż do to takiej firmy można zwrócić się nawet w sytuacji bez wyjścia. Dlatego też bardzo często korzystają z nich osoby, które nie mają kogoś, kto pomógłby odholować samochód. Awaria pojazdu może przydarzyć się dosłownie wszędzie – zarówno przed wyjazdem z garażu, jak i w trasie. Co więcej, może ona mieć miejsce zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Warto więc zawsze mieć numer do kogoś, kto tak jak pomoc drogowa jest w stanie dojechać na miejsce zdarzenia przez 24 h na dobę. Jak się również okazuje, korzystając z usług pomocy drogowej, można uniknąć mandatu! Zwłaszcza jeżeli kierowca ma zamiar samodzielnie odholować samochód na autostradzie…

Holowanie auta a mandat

Zgodnie z polskim prawem, samodzielne holowanie drugiego pojazdów w niektórych sytuacjach jest surowo zabronione. Wynika to z faktu, iż holowanie w danym miejscu lub przy niektórych okolicznościach może stwarzać zagrożenie dla zdrowia. Jest tak, gdy pojazd:

 • Utknął na autostradzie.
 • Przeznaczony do holowania nie ma sprawnych zaczepów holowniczych;
 • Holujący ma niesprawny system kierowniczy lub hamulcowy.

Jeżeli więc do zdarzenia doszło na autostradzie – nie ma mowy o samodzielnym odholowaniu pojazdu do warsztatu. Kierowcy, którzy będą próbować złamać ten zakaz, narażają się na mandat. Dlaczego tak jest? Niestety w przypadku autostrad tradycyjne metody holowania często okazują się zawodzić. Jest tak, ponieważ w trakcie holowania pojazd osiąga zaledwie ok. 60 km/h. Mimo iż nie jest to mało, jazda w takim tempie po autostradzie stwarza zagrożenie dla kierowcy oraz innych uczestników ruchu drogowego. To jednak jeszcze nie wszystko, za co kierowcy, który nie zna przepisów, może grozić mandat.

Zdjęcie – Pamiętaj, że nie wszędzie możesz odholować auto samemu. W sytuacji, gdy auto odmówiło Ci posłuszeństwa na autostradzie, wyjmij trójkąt ostrzegawczy i poczekaj na pomoc drogową.

Mandaty za złe holowanie 2022 r.

Mandat może grozić również kierowcom, którzy zabierają się za holowanie, nie mając zielonego pojęcia o tym, jak to poprawnie zrobić. Co więcej, za niektóre pomyłki zapłacą oni całkiem sporą sumkę – najwyższe z kar sięgają nawet 250 zł. Biorąc pod uwagę również punkty karne – za błędy przy holowaniu można całkiem słono zapłacić. Kara w wysokości 250 zł przysługuje osobom, które holują pojazd i:

 • Nie posiadają ku temu wymaganych uprawnień;
 • Używają zbyt sztywnego lub za miękkiego połączenia;
 • Nie mają sprawnego układu kierowniczego lub hamulcowego – w pojeździe holującym;
 • Ciągną za sobą więcej niż jedno auto;
 • Ciągną za sobą dodatkową naczepę.

Dodatkowo kierowcy mogą również otrzymać karę w wysokości 150 zł za:

 • Złe połączenie ze sobą pojazdów – holowanego i holującego;
 • Brak trójkąta ostrzegawczego;
 • Złe użycie trójkąta ostrzegawczego.

Zdjęcie – złe holowanie może Cię kosztować nawet 250 zł oraz punkty karne. Dlatego też nie ryzykuj i skontaktuj się z pomocą drogową.

Karę w wysokości 100 zł mogą otrzymać także kierowcy, którzy w trakcie holowania:

 • Nie włączyli świateł mijania w pojeździe holującym;
 • Nie zachowali właściwej odległości pomiędzy pojazdami;
 • Nie oznakowali liny łączącej pojazdy.

Jak więc widać, w trakcie holowania na kierowców czyha wiele pułapek. Warto o tym pamiętać, ponieważ może się okazać, że samodzielne odholowanie auta będzie droższe niż skorzystanie z usług profesjonalnej pomocy drogowej. Nie wspominając o tym, że każdy z tych błędów można również przypłacić na drodze życiem. Dlatego też, w obliczu awarii lub stłuczki warto nie tracić czasu i od razu skontaktować się z profesjonalną firmą. Dzięki temu zaoszczędzi się nie tylko pieniądze, ale również czas i nerwy.

Jakie jeszcze usługi oferuje pomoc drogowa?

Poza usługą taką jak holowanie, pomoc drogowa może również pomóc w wielu innych sytuacjach. Profesjonalna firma powinna oferować swoim klientom m.in. awaryjne otwieranie samochodu, wymianę przebitego koła, a nawet i dowiezienie paliwa.

Awaryjne otwieranie samochodu

To usługa, która cieszy się równie dużym zainteresowaniem, co holowanie. Głównie dlatego, iż jest ona całkowicie bezinwazyjna i nie wymaga zbicia szyby w aucie. Dzięki temu do samochodu można dostać się, nie wywołując w nim większych zniszczeń. Wystarczy jedynie zadzwonić po pomoc drogową, która pomoże Ci zabrać auto do warsztatu mechanika, gdzie auto zostanie otworzone.

Wymiana koła

Dziura w kole może zdarzyć się każdemu. Dlatego też nie podlega wątpliwości, że zawsze warto mieć ze sobą koło zapasowe. Co jednak zrobić w przypadku, gdy nie ma się koła? Wystarczy wezwać pomoc drogową również w sytuacji, gdy nie posiada się własnych narzędzi. Jeżeli więc na wyposażeniu auta zabrakło kluczy do odkręcania koła, czy lewarka – śmiało można kontaktować się z pomocą drogową.

Brak paliwa

Bywa również i sytuacje, w których kończy się paliwo w baku, a w pobliżu nie ma stacji benzynowej. Co zatem zrobić w momencie, gdy z powodu braku paliwa auto odmówi dalszej jazdy? Z pomocą przyjdzie firma oferująca pomoc drogową. Jej pracownik dowiezie paliwo na miejsce – bez względu na to, jak daleko od stacji znajduje się kierowca.

Zdjęcie – Pęknięta opona to jedna z najczęstszych usterek, jakie zdarzają się w trasie. O dziwo równie często może się także przydarzyć brak koła zapasowego lub lewarka. Pamiętaj, że w takiej sytuacji zawsze możesz zgłosić się do pomocy drogowej.

Auto zastępcze

Wiele kolizji kończy się kasacją pojazdów lub awarią, która na kilka dni uniemożliwia ich dalsze używanie. Co więc zrobić w sytuacji, gdy pilnie próbujesz dotrzeć do celu podróży? Wystarczy zapytać w firmie oferującej auto pomoc. Może się bowiem okazać, że może ona na bardzo atrakcyjnych warunkach zaoferować auto zastępcze.

Gdzie szukać pomocy?

Niezależnie od tego, jakiego rodzaju awaria, czy problem spotka Cię na drodze – zawsze warto wiedzieć, do kogo zwrócić się na wypadek awarii. Przypadki chodzą po ludziach, dlatego też dobrze jest być przygotowany, na każdą ewentualność. Z pewnością każdy kierowca przyzna także rację, że dobra pomoc drogowa jest na wagę złota. Dlatego też warto skorzystać z usług profesjonalistów, którzy tak jak firma Maciej Prosiński Pomoc Drogowa, świadczy usługi na najwyższym poziomie.

Maciej Prosiński Pomoc Drogowa
ul. Leszka 2
61-063 Poznań

http://www.pomocdrogowapoznan.pl/kontakt