Trawnik z rolki – sposób na soczystą zieleń w jeden dzień!

Dla kogo trawnik z rolki to najlepsze rozwiązanie? Wysiewanie trawy i jej pielęgnacja to poważne wyzwanie. Dużo łatwiejszym i szybszym sposobem na soczystą zieleń w ogrodzie czy na podwórku będzie założenie trawnika z rolki.

Trawnik z rolki to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą szybko i bezproblemowo cieszyć się pięknym trawnikiem w swoim ogrodzie czy na podwórku. Instalacja trawnika z rolki jest bardzo prosta i polega na rozłożeniu gotowych rolek trawy na przygotowanej wcześniej powierzchni. W ciągu kilku dni trawa się ukorzeni i będzie rosła jak trawa wysiana z nasion.

Jedną z największych zalet trawnika z rolki jest to, że jest on już gotowy do użytku od samego początku. Nie trzeba czekać na wschody ani martwić się o to, czy trawa wyrośnie na nowym terenie. Trawa z rolki jest już zdrowa i silna, a po założeniu trawnika można już od razu cieszyć się soczystą zielenią.

Pielęgnacja trawnika z rolki jest również bardzo prosta. Wymaga on tylko regularnego koszenia, nawożenia i podlewania, tak samo jak trawa wysiana z nasion. Warto jednak pamiętać, że po założeniu trawnika z rolki należy go regularnie monitorować i reagować na ewentualne problemy, takie jak zmiany koloru czy inne oznaki choroby.

Co jeszcze warto wiedzieć o trawie z rolki, by cieszyć się bujnym trawnikiem?

Każda pora roku z wyjątkiem zimy jest dobra na położenie trawnika z rolki. Jest jednak szczególny okres, kiedy świeżo położona darń nie wymaga tak wielkich ilości wody. Jeżeli ogrodnik zdecyduje się na instalację trawy z rolki jesienią, wówczas nie musi tak bardzo nawadniać rośliny jak wiosną czy latem. Nawet, jeżeli trawnik nie zdąży się ukorzenić, zrobi to po zimie, gdy nadejdzie okres wegetacyjny, zatem bez obaw!

Podlewanie i koszenie to nie jedyne czynności, które trzeba wykonywać, by trawnik cieszył oko. Pielęgnacja trawnika, zarówno wysianego jak i położonego z rolki, obejmuje także wertykulację oraz aerację. To czynności wykonywane specjalnymi maszynami, służące lepszemu dostępowi korzeni do powietrza, wody oraz składników odżywczych pozyskiwanych z gleby.

Częsta eksploatacja trawnika (np. podczas dziecięcych zabaw lub w celach sportowych) nie stanowi problemu dla darni z rolki. Do takiego trawnika, mającego służyć celom rekreacyjnym, stosuje się specjalną mieszankę nasion. Producent trawy z rolki dba o roślinę i sprawdza jej gęstość w profesjonalny sposób, dzięki czemu nawierzchnia będzie cechowała się odpowiednim poziomem trwałości.

Gdzie kupić i ile kosztuje trawa z rolki?

Orientacyjne ceny trawnika z rolki to przedział od 12 do 20 zł za m2. Im większe zamówienie, tym niższa cena w przeliczeniu na jednostkę. Opłacać będzie się zatem zagospodarowanie w ten sposób większego obszaru. Należy pamiętać, że koszt trawy z rolki i tak będzie początkowo wyższy niż wysiew z nasion, jednak w dłuższym czasie inwestycja ta zwróci się, a dzięki niej ogrodnik zaoszczędzi też sporo czasu.

Najlepiej zamówić trawę z rolki z firmy, która mieści się możliwie blisko adresu, gdzie ma zostać zainstalowany trawnik. Dzięki temu transport będzie szybki i sprawny, a trawa nie straci nic ze swoich walorów.

Nie bez znaczenia z pewnością będą też koszty transportu. Jeżeli są to okolice Wielkopolski, trawa od Grasslandfarms będzie optymalnym rozwiązaniem. Znany od wielu lat na rynku producent zadba o to, by w ogrodzie klienta rósł bujny i zdrowy trawnik.