Poznań będzie się dalej zielenił

W sumie do 2022 roku w Poznaniu zostanie posadzonych co najmniej 4000 drzew i krzewów. Zarząd Zazieleniania Miasta Poznania posadził już ponad 15 000 roślin. Wzbogacają już przestrzeń miasta.

ZZM zarządza ponad 500 hektarami terenów zielonych, z czego ponad 100 hektarów to naturalne enklawy. W stolicy Wielkopolski znajduje się 45 parków, 119 skwerów i terenów zielonych oraz 42 niezagospodarowane tereny zielone z minimalną ingerencją człowieka.

W 2022 roku w Poznaniu rosło 669 drzew, 8883 krzewów, 4808 bylin i 981 m2 traw. Najczęściej sadzone były: dąb bezszypułkowy, klon pospolity, brzoza, wiąz, jesion, lipa, kasztanowiec i grab. Ponadto ozdobne kwietniki posadzone w reprezentacyjnych miejscach, koncentrując się na jednorocznych roślinach, są niezwykle zróżnicowane pod względem kształtu i koloru. Takie kompozycje kwiatowe stały się znakiem rozpoznawczym stolicy Wielkopolski i symbolem miejskiej zieleni.

Do kompozycji kwiatowych zaliczyć można również lawendę i szałwię. Park Kirschke jest nie tylko piękny dla oka, ale także atrakcyjny dla owadów zapylających.

Drzewa i inne rośliny zapewniają miastom i ich mieszkańcom wiele korzyści. Obejmują one poprawę jakości powietrza poprzez filtrowanie szkodliwych substancji i emisji dwutlenku węgla. Przyczynia się również do ograniczenia efektu wyspy ciepła i tworzenia przyjaznego dla człowieka mikroklimatu. Rośliny barwiące miejski krajobraz dodają mu uroku, tworząc spokojną zieloną przestrzeń z dala od miejskiego zgiełku.