Dzień Romów obchodzono 8 kwietnia w Poznaniu

Z okazji obchodzonego 8 kwietnia Dnia Romów, Miasto Poznań przy wsparciu Fundacji Bahtałe Roma zorganizowało w Sali Białej firmy spotkanie poświęcone kulturze romskiej. Każde święto obchodzone jest w kwietniu, święto to świetna okazja do utrwalenia i poszerzenia wiedzy o tradycjach i zwyczajach rasy rzymskiej. Imprezę uświetnił występ zespołu Sara Czureja Band.

„Nasza kultura jest niepowtarzalna. Dziś świat obserwuje kulturę masową, a  my dzielimy się z innymi naszą rodzinną tradycją i korzeniami, które wypływają z Dalekiego Wschodu. Miasto wspiera nasze działania, naszą etniczność i różnorodność”. – mówiła Giselle Czureja, jedna z gwiazd zespołu Sara Czureja Band.

Po oficjalnym powitaniu zwiedzający mogli uczestniczyć w autentycznych rzymskich uroczystościach. Była też muzyka, pokaz malarstwa i tradycyjny węgierski cymbał.

„Cieszę się, że spotykamy się dziś w Sali Białej Urzędu Miasta. Odbywają się tu zwykle ważne spotkania – I tak samo ważne jest poszanowanie i pielęgnowanie tradycji romskiej. Dla nas, poznaniaków, to istotne święto różnorodności”. – witał przybyłych Grzegorz Ganowicz, Przewodniczący Rady Miasta Poznania.

Organizatorem Dnia Romów była Fundacja Bahtałe Roma a całe wydarzenie dofinansowano z budżetu Miasta Poznania.