Recykling nad rzeką Wartą – wciąż sprawia problemy

Co roku nad Zalewem Poznańskim wypoczywają tysiące osób. Niestety nie wszyscy pamiętają o posprzątaniu po sobie i segregowaniu śmieci przed ich wyrzuceniem. Niewłaściwie posortowane odpady mogą zwiększyć koszty rekultywacji Warty i skomplikować recykling.

Śmieci nie należy segregować nie tylko we własnym domu. Należy o tym pamiętać także w miejscach publicznych, w których znajdują są odpowiednie pojemniki. Dotyczy to między innymi obszaru nad Wartą. W tym sezonie nad brzegami rzeki ustawiono 135 pojemników z różnego rodzaju odpadami – szkło, zmieszane, metalowo-plastikowe, papier, bioodpady, a także 16 betonowych koszy, do których można wrzucać popiół i żar z grilla.

Wszystkie rodzaje pojemników są oznaczone kolorami. Dostępne są również informacje o rodzaju odpadów, które można w nich umieszczać. Niemniej jednak zdarzają się przypadki, gdy np. szkło lub plastik ląduje w papierowym słoju. Taki scenariusz grozi koniecznością poniesienia przez Miasto dodatkowych i już kosztownych środków na odbudowę infrastruktury na rzece Warcie.