Niezamierzony przelot samolotu EnterAir przez zamkniętą przestrzeń powietrzną Ukrainy

W piątkowe popołudnie, maszyna pasażerska należąca do linii lotniczych EnterAir wystartowała z poznańskiego portu lotniczego Ławica o godzinie 17:35, mając na celu turecką Antalyę. Niespodziewanie, kilkadziesiąt minut po opuszczeniu polskiej przestrzeni powietrznej, samolot wszedł na teren zamkniętej strefy powietrznej Ukrainy.

Reporter TVN24 Artur Molęda podał na Twitterze, że samolot przebywał na tym obszarze przez 5 minut. Przypomniał również, że przestrzeń ta jest niedostępna dla lotnictwa cywilnego od dnia 24 lutego poprzedniego roku, co zbiegło się z datą rozpoczęcia inwazji rosyjskich wojsk na Ukrainę.

Analiza danych serwisu Flightradar24.com potwierdza, że Boeing 737-8AS rzeczywiście znalazł się w zamkniętej strefie powietrznej Ukrainy. Samolot, po starcie z lotniska Ławica, pokonał trasę nad Krakowem i Nowym Sączem, po czym – mijając Bieszczady – opuścił granice Polski i skierował się na Słowację. Następnie, przez krótki czas znalazł się w przestrzeni powietrznej Ukrainy, aby po chwili wrócić na Słowację i kontynuować lot w kierunku Węgier.