Śledztwo w sprawie masowego zatrucia pszczół na terenie Pleszewa i Kowalewa

Prokuratura Rejonowa w Pleszewie wszczęła dochodzenie dotyczące przypadku zatrucia ogromnej liczby pszczół na obszarze miejscowości Pleszew i Kowalew. Okazało się, że za śmierć owadów odpowiada szkodliwa substancja chemiczna. Przed pewnym czasem informowaliśmy o znalezieniu martwych pszczół w tych rejonach powiatu pleszewskiego. Jan Kuźniacki i Aleksander Graczyk zgłosili incydent do odpowiednich służb, a Prokuratura Rejonowa w Pleszewie podjęła się prowadzenia sprawy. Pszczelarze byli zaniepokojeni sytuacją i wyrazili swoje oburzenie, uznając to za przestępstwo wobec przyrody. Badania wykazały, że przyczyną zgonu pszczół był toksyczny związek chemiczny.

Z informacji udzielonych przez Radio Poznań wynikało, że śmierć pszczół spowodował wspomniany związek chemiczny, a badania laboratoryjne wykazały obecność aż 16 różnorodnych substancji czynnych na ciałach owadów.

Aktualnie trwające śledztwo ma na celu ustalenie, w którym z używanych do opryskiwania pól rzepakowych preparatów znajdowały się śmiertelne substancje chemiczne. Ekspert do spraw chemicznych ma za zadanie porównać te substancje ze składem produktów stosowanych przez rolników, którzy są zobowiązani do prowadzenia rejestru wykorzystywanych środków ochrony roślin. W ten sposób śledczy będą mogli zidentyfikować źródło toksycznego związku odpowiedzialnego za zgony pszczół.