Polska zaopatruje się w czołgi Abrams i wozy M88 Hercules

Polska niedawno nabyła amerykańskie czołgi Abrams oraz wozy zabezpieczenia technicznego M88 Hercules. Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne (WZM) w Poznaniu, które są częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), przygotowują się do obsługi tych nowoczesnych maszyn. Pierwsza partia czołgów w wersji M1A1 ma zostać dostarczona już w przyszłym tygodniu, jak podaje portal PAP.

WZM opracowują plany dotyczące obsługi amerykańskich czołgów oraz rozważają produkcję części zamiennych dla zarówno Abramsów, jak i Herculesów. To wynik zamówienia przez Polskę 38 pojazdów M88 wraz z zakupem czołgów Abrams. W czerwcu na terenie kraju zostanie dostarczone trzy wozy M88 Hercules w najnowszej wersji A2, identyczne z tymi produkowanymi dla US Army.

Paul Zukowski, dyrektor ds. rozwoju biznesu międzynarodowego na Europę, wyjaśnia PAP, że rozmowy z PGZ dotyczą serwisowania tych pojazdów. Chociaż 38 pojazdów może wydawać się niewielką liczbą, flota Wojska Polskiego ma się powiększać. Polskie siły zbrojne zamówiły nie tylko czołgi Abrams, ale także K2 oraz armatohaubice kal. 155 mm. Wszystkie te pojazdy wymagają wsparcia technicznego, zapewnianego przez wozy M88 Hercules.