Barwna parada sobótkowa na rzece Warcie w Poznaniu

23 czerwca, podczas obchodów Nocy Świętojańskiej, mieszkańcy Poznania mieli okazję uczestniczyć w barwnej paradzie sobótkowej na rzece Warcie. Właśnie tego dnia odbył się kolorowy korowód łodzi, po którym uczestnicy mogli wziąć udział w różnorodnych atrakcjach, takich jak taniec, wspólne wyplatanie wianków czy spektakularny pokaz teatru ognia.

Parada sobótkowa na Wartę wpisała się w trwający od czwartku Fyrtle Festiwal 2023. Tego wieczora, 23 czerwca, barwny korowód łodzi wyruszył ze Starego Portu, celebrując Noc Świętojańską – święto obchodzone co roku na przełomie 23 i 24 czerwca.

Tradycja obchodzenia tej nocy, także znanej jako wigilia św. Jana, wywodzi się z dawnych czasów pogańskich i jest również nazywana Nocą Kupały czy Sobótką. Uroczystości związane z tym świętem obejmują nie tylko wspomniany wcześniej kolorowy korowód łodzi na rzece Warcie, ale także takie elementy jak wyplatanie wianków, puszczenie ich po wodzie, palenie ognia czy wręcz skoki przez płomienie ogniska. Wszystko to sprawia, że święto to stanowi ważną część kultury i tradycji mieszkańców Poznania.