Wielkopolskie piramidy: unikatowe kurhany z epoki brązu

W okolicach miejscowości Łęki Małe w Wielkopolsce odkryto niezwykły zabytek archeologiczny – grupę czterech kurhanów sprzed naszej ery, położonych blisko drogi łączącej Kościan z Grodziskiem Wielkopolskim. Te pradawne konstrukcje, oddalone o około 200 metrów od wspomnianej trasy, wywodzą się z wczesnej epoki brązu i należą do najstarszych tego typu obiektów na terenie Europy. Zapraszamy do zapoznania się z historią tych fascynujących struktur oraz do obejrzenia ich fotografii!

Kurhany z Łęk Małych powstały w ramach kultury unietyckiej, która rozwijała się między 1700 a 1500 rokiem przed naszą erą. Pierwotnie liczba tych grobowców była większa – badania dowodzą, że w 1881 roku istniało ich jeszcze 11, a wcześniej nawet 14. Niestety, podczas prac budowlanych nad linią kolejową łączącą Kościan z Grodziskiem Wielkopolskim przeprowadzonych w latach 1901-1906, siedem kurhanów zostało zniszczonych. Zachowane do dziś struktury osiągają wysokość w przedziale od 2,5 do nawet 5 metrów, a ich obwód mieści się w granicach od 60 do 120 metrów.

Urok Wielkopolskich piramid polega na tym, że są one unikatem o zasięgu europejskim. Jedyne inne miejsce o podobnym charakterze znajduje się na terenie Ukrainy, choć ilość kurhanów zgromadzonych tam jest mniejsza (za to są nieco większe). Co istotne, ukraińskie analogi pochodzą z innej epoki historycznej. Stąd zachowanie i eksploracja wielkopolskich kurhanów ma kluczowe znaczenie dla lepszego zrozumienia przeszłości tego regionu oraz całej Europy.