Brak odwrotu: Dziekan UAM potwierdza zamknięcie akademika „Jowita”

Prof. Bogumiła Kaniewska, rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zwołała konferencję prasową w celu rozwiania wszelkich wątpliwości dotyczących kontrowersji wokół jednego z akademików położonych w centrum miasta. Oznajmiła definitywnie, że nie ma możliwości odstąpienia od decyzji o zamknięciu domu studenckiego Jowita począwszy od października 2023 roku. Zaznaczyła jednak, że pomimo tej decyzji, liczba dostępnych miejsc dla studentów nie ulegnie zmniejszeniu.

W trakcie spotkania, które miało miejsce w środku tygodnia, Rektor UAM zdecydowanie podkreśliła, że plany dotyczące likwidacji Domu Studenckiego Jowita są ostateczne i niezmiennne. Budynek będzie użytkowany jedynie do końca września.

W dalszej części konferencji prof. Kaniewska poinformowała, że także sekcja hotelowa funkcjonująca w budynku będzie obsługiwana tylko do końca września. Powód? Wszystkie rezerwacje już zostały dokonane i żadne nowe nie będą przyjmowane.

W obliczu apeli społeczności uniwersyteckiej oraz próśb ze strony studentów, zarząd uczelni przemyśla ewentualność utrzymania budynku jako akademika. Taka decyzja wiązałaby się jednak z koniecznością przeprowadzenia remontu obiektu, którego koszt wyniósłby co najmniej 80 milionów złotych.