Porady policji na bezpieczne wakacje nad wodą

Policja apeluje do wszystkich osób planujących spędzenie czasu nad wodą podczas letnich dni, by zachowywały ostrożność i były świadome niebezpieczeństw, które mogą na nich czaić. Służby porządkowe zwracają uwagę na kilka kluczowych zasad bezpieczeństwa, które powinny być przestrzegane podczas letniego wypoczynku.

Każdy wybierający się na plażę czy do innej strefy wodnej powinien upewnić się, że miejsce to jest do tego odpowiednio przygotowane i przystosowane. Najbezpieczniej jest korzystać z miejsc takich jak jeziora, stawy, zalewy czy wyznaczone do kąpieli odcinki rzek, gdzie na pewno znajdują się ratownicy WOPR-u monitorujący sytuację.

Przed rozpoczęciem kąpieli, niezbędne jest zapoznanie się ze znakami i instrukcjami dotyczącymi danego miejsca. Policja zwraca uwagę, aby każdy wiedział, gdzie znajduje się najbliższe stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy. Taka wiedza może okazać się niezbędna w przypadku niespodziewanego zdarzenia.

Ponadto, ważne jest także śledzenie sygnałów flagowych na kąpieliskach. Biały sztandar to zezwolenie na wejście do wody, jednak warto mieć na uwadze, że czerwona flaga oznacza absolutny zakaz kąpieli. Ignorowanie takiego sygnału może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji i narażać na ryzyko zarówno siebie, jak i innych.