Nowe mieszkania dla rybołowów: leśnicy z Poznania tworzą sztuczne gniazda

Specjaliści z poznańskiego Nadleśnictwa podjęli inicjatywę stworzenia dodatkowego, sztucznego miejsca lęgowego dla rybołowów – gatunku ptaków stojącego na krawędzi wyginięcia. W Polsce obecnie żyje tylko około 40 par tych niezwykłych ptaków.

Sztuczne siedlisko, które jest prawie identyczne do naturalnego, zostało umieszczone w malowniczym miejscu, z widokiem na rezerwat Las Liściasty w Promnie i kompleks Łąk Królewskich, na terenie Nadleśnictwa Czarniejewo. Leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu przekonują, że platforma została wybudowana na najwyższym drzewie w okolicy – takim, które przypadnie do gustu rybołowom.

Stworzenie kolejnej platformy to część większego wysiłku na rzecz ochrony rybołowów prowadzonego przez dyrekcję w Poznaniu. Ta najnowsza jest już dziewiętnastą w ich portfolio. Prace leśników i ornitologów powoli zaczynają przynosić rezultaty – w bieżącym roku para rybołowów zaadoptowała sztuczne gniazdo na terenie Włoszakowic i Kościana.

Rybołowy są bardzo wybredne jeśli chodzi o lęgi. Pierwszy raz podejmują próbę rozmnażania się między trzecim a piątym rokiem życia. Proces ten rozpoczyna samiec, który odwiedza i rozbudowuje gniazdo. Samica zaczyna składać jaja dopiero po dwóch do trzech lat od momentu przygotowania gniazda.