Oficjalne rozpoczęcie programu "Moja Woda" w Wielkopolsce

Program „Moja Woda”, mający na celu promowanie retencji wodnej oraz efektywne wykorzystanie wody opadowej i roztopowej na terenach nieruchomości z budynkami jednorodzinnymi, został oficjalnie rozpoczęty w Wielkopolsce. Szczegółowe informacje na temat tego projektu zostały przedstawione podczas konferencji, która miała miejsce w piątek w budynku poznańskiego Urzędu Wojewódzkiego.

„Moja Woda” to inicjatywa rządowa, której misją, zgodnie z informacjami udostępnionymi przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, jest stworzenie łącznie 67,6 tys. przydomowych instalacji retencyjnych na terenie całego kraju i umożliwienie gromadzenia oraz wykorzystania 3,38 mln m3 wody opadowej i roztopowej rocznie.

Do tej pory, dwie edycje programu finansowane były ze środków krajowych na kwotę 236 mln zł. Dzięki tym inwestycjom udało się zebrac oraz przekształcić około 2,5 mln m3 wody deszczowej (i roztopowej) rocznie na prywatnych posesjach. Trzecia edycja programu ma potencjał do zwiększenia tej ilości o dodatkowe 1,2 mln m3 deszczówki rocznie. Ta zgromadzona woda będzie następnie wykorzystywana przez właścicieli domów jednorodzinnych do walki z suszą i lokalnymi podtopieniami.