Przesunięcie Poznań Maratonu ze względu na zaplanowane wybory

Zgodnie z niedawnym postanowieniem podpisanym przez prezydenta Andrzeja Dudę, 15 października 2023 roku zostanie przeprowadzone głosowanie na rzecz wyborów do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. W wyniku ogłoszenia tej daty, kampania wyborcza oficjalnie się rozpoczęła. W tym samym dniu, w Poznaniu planowany był maraton. Jednakże, organizatorzy biegu zdecydowali o przeniesieniu tego wydarzenia na 22 października 2023 roku.

W oficjalnym postanowieniu, prezydent Duda ustalił termin wyborów na niedzielę, 15 października 2023 roku. Dodatkowo określił również daty, które oznaczają końcowe terminy realizacji czynności związanych z procesem wyborczym, opisanymi w Kodeksie wyborczym.

Pierwotnie, 22. Poznań Maraton im. Macieja Frankiewicza miał mieć miejsce 15 października. Organizatorzy jednak dostosowali się do nowego kalendarza i przesunęli termin biegu na następną niedzielę. Zapewnili również, że wcześniejsze informacje na temat możliwości zmiany terminu miały na celu minimalizację problemów dla uczestników. Łukasz Miadziołko, dyrektor Poznań Maratonu, wyraził nadzieję, że taka decyzja nie spowoduje większych problemów zawodnikom.

Zgodnie z regulaminem 22. Poznań Maratonu, zawodnicy mają możliwość przepisania swojego pakietu startowego na inną osobę do 4 października. Obecna opłata startowa wynosi 200 złotych, ale od pierwszego września będzie kosztować o 20 zł więcej.

Warto dodać, że kadencja samorządowa została wydłużona z czterech do pięciu lat w 2018 roku co spowodowało przesunięcie wyborów samorządowych na jesień 2023 roku. Ze względu na potencjalne pokrywanie się z terminem wyborów parlamentarnych, głosowanie w wyborach lokalnych zostało przeniesione na rok 2024, a kadencja samorządowa przedłużona do 30 kwietnia 2024 roku.