Społeczna Agencja Najmu zaczyna swoją działalność w Poznaniu

Na terenie Poznania, stolicy regionu Wielkopolska, rozpoczęła swoją operacje Społeczna Agencja Najmu, powołana przez lokalne władze miejskie. Głównym celem agencji jest identyfikacja nieruchomości mieszkalnych, które dotychczas pozostawały niezamieszkane.

Pomimo proponowania właścicielom mieszkań niższych stawek za wynajem niż obecnie obserwujemy na rynku, gwarantuje im stabilne dochody. Tomasz Lewandowski, prezes Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych (ZKZL), przekonuje, że pomysł ten nie wpłynie negatywnie na zyski właścicieli nieruchomości.

Argumentuje on, że jeśli właściciel decyduje się na wynajem swojego lokalu, np. studentom, musi brać pod uwagę ryzyko utraty dwóch czynszów rocznie oraz potencjalne uszkodzenie nieruchomości. Oferta ZKZL przejmuje te ryzyka i oferuje regularne płatności przez cały rok niezależnie od okoliczności, a także pokrywa ewentualne szkody spowodowane przez najemców.

Osoby poszukujące mieszkania do wynajęcia mogą skorzystać z dodatkowych dopłat do czynszu, co sprawi, że końcowa miesięczna opłata będzie jeszcze niższa. Dodatkowo, wszelkie dochody uzyskane z wynajmu będą zwolnione z podatku.

W chwili obecnej za priorytetowe zadanie Społeczna Agencja Najmu uważa odnalezienie właścicieli mieszkań gotowych do współpracy oraz osób potrzebujących lokum do wynajęcia.