Propozycja przeznaczenia funduszy KPO na rozwój poznańskiej kolejnictwa – poseł Bartosz Zawieja wygłasza swoje stanowisko

Podczas rozważań na antenie Radia Poznań, dotyczących kluczowych zagadnień, poseł Bartosz Zawieja podkreślił, że środki finansowe z KPO powinny wesprzeć rozwój kolejnictwa metropolitalnego. W szczególności skupił się na kwestii poznańskiej obwodnicy kolejowej, która obecnie boryka się z brakiem funduszy.

Zawieja wskazuje na to, iż z budżetu KPO Polska otrzyma sumę 270 miliardów złotych. Zdaniem posła Koalicji Obywatelskiej, możliwość zgromadzenia takich środków przedstawia Donald Tusk, upatrywany jako przyszły premier kraju.

Na zdobycie tych funduszy wpływ miała niebagatelna praca Tuska, którą wykonywał niestrudzenie przez ostatnie dwa lata. Zawieja zaznacza jednak, że proces ten nie nastąpi automatycznie i będzie wymagał kilku miesięcy. Te środki będą dostępne przez okres niewiele przekraczający dwa lata, a ich pełne wykorzystanie musi nastąpić do roku 2026. Poseł wyraźnie podkreśla, jak bardzo te środki są potrzebne dla służby zdrowia i oświaty, uważając, że Polacy na to zasługują.

Zawieja porównuje sytuację do drugiego planu Marshalla, który z niejasnych, a według niego wręcz absurdalnych przyczyn, Polska odrzuciła.