Krypta Zasłużonych Wielkopolan przy kościele św. Wojciecha w Poznaniu otwarta na Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

Podczas obchodów Wszystkich Świętych oraz Dnia Zadusznego, osoby zainteresowane mają możliwość skierować swoje modlitwy w jednym z najbardziej urokliwych miejsc w Poznaniu – Krypcie Zasłużonych Wielkopolan, znajdującej się przy kościele pod wezwaniem św. Wojciecha. W tym roku jest to szczególnie unikalna okazja, ponieważ krypty aktualnie przechodzą proces remontu.

Przy tej świątyni pochowanych jest wielu wybitnych postaci naszej historii. Miejsce wiecznego spoczynku znalazł tutaj Józef Wybicki, słynny autor polskiego hymnu. Pochowany jest również gen. Antoni Kosiński, który współtworzył Legiony Polskie. Innymi wybitnymi postaciami spoczywającymi w poznańskiej krypcie są: Heliodor Święcicki, założyciel oraz pierwszy rektor Uniwersytetu Poznańskiego, kompozytorzy Tadeusz Szeligowski i Feliks Nowowiejski oraz Paweł Edmund Strzelecki, podróżnik i badacz. Krypta jest także domem dla dwóch urn: jednej zawierającej serce generała Jana Henryka Dąbrowskiego, drugiej z ziemią z grobu gen. Ignacego Prądzyńskiego.

Ks. Trojan Marchwiak, proboszcz parafii św. Wojciecha, poinformował PAP, że tegoroczny Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to jedne z ostatnich możliwości odwiedzenia krypty w tym roku. Z powodu prac remontowych i konserwatorskich starsza część krypty jest już zamknięta dla zwiedzających. Prace mają zakończyć się w grudniu tego roku.