Pionierska praca archeologiczna Andrzeja Sikorskiego i jego zasługi dla Poznania

Andrzej Sikorski, znany badacz historii, rozpoczął swoją akademicką drogę w Poznaniu w latach 70. XX wieku i to miasto stało się centralnym punktem jego kariery zawodowej. Brał udział w istotnych pracach archeologicznych na terenie Ostrowa Tumskiego w stolicy Wielkopolski. Badacze pod przewodnictwem Hanny Kóčki-Krenz dokonali wtedy niezwykłego odkrycia – Palatium Mieszka I.

Sikorski angażował się również w wykopaliska archeologiczne odbywające się na placu Kolegiackim w Poznaniu. To właśnie tam odkryto wiele śladów po znanej Kolegiacie, która setki lat temu dominowała nad pejzażem miasta.

Andrzej Sikorski był również znaczącą postacią Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Z entuzjazmem dzielił się swoją wiedzą z turystami odwiedzającymi plac Kolegiacki podczas corocznego wydarzenia „Warkocz Marii Magdaleny”.

Jego bliski przyjaciel, Remigiusz Ciesielski, wspomina go jako osobę zawsze szanującą wolność innych, nie narzucającą swojego zdania, a jednocześnie bardzo doceniającą każdą osobę, którą miał okazję poznać. Sikorski otaczał wszystkich troską i zawsze był obecny na wieczorach poetyckich. Mimo ogromnej wiedzy, nigdy nią nie epatował – dodaje Ciesielski.