Bezpieczny zakup e-identyfikatora parkingowego w Poznaniu – komunikat Zarządu Dróg Miejskich

Informację z dnia 20 stycznia 2024 roku przekazał Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu (ZDM), dotyczącą możliwości nabywania identyfikatorów dla mieszkańców strefy parkowania przez internet. Zarząd podkreśla, że identyfikator zakupiony online nie musi być eksponowany za przednią szybą samochodu. Wszystkie informacje o dokonanej płatności są przechowywane w systemie elektronicznym, do którego kontrolerzy ZDM mają pełen dostęp.

Zgodnie z oceną ZDM, elektroniczny identyfikator jest znaczącym ułatwieniem dla osób zamieszkujących w strefie płatnego parkowania. Jego zaletą jest to, że można go nabyć bez opuszczania domu, co eliminuje konieczność odwiedzenia Biura Strefy Płatnego Parkowania i oczekiwania w długiej kolejce.

Przypomnienie od ZDM mówi, że identyfikator parkingowy zakupiony online nie musi być umieszczany za przednią szybą pojazdu. Dane dotyczące płatności są przechowywane w systemie elektronicznym i są dostępne dla kontrolerów ZDM.

Jednak ZDM zwraca uwagę, że e-identyfikator jest przeznaczony tylko dla tych kierowców, których dane są zawarte w dowodzie rejestracyjnym pojazdu i którzy są właścicielami lub współwłaścicielami auta. Nie jest możliwe natychmiastowe nabycie takiego identyfikatora. Termin ważności identyfikatora nie może być wcześniejszy niż 14 dni od dnia złożenia wniosku. Oznacza to, że osoba składająca teraz wniosek o zakup e-identyfikatora, najprędzej otrzyma go na początku lutego.

ZDM dodał, że okres 14 dni jest czasem niezbędnym na dokonanie wszelkich potrzebnych weryfikacji dokumentów, uzupełnień we wniosku oraz na wpłatę i zaksięgowanie należności.

W przypadkach takich jak samochody na kredyt, leasing, służbowe lub wynajmowane na długi okres, kierowcy muszą nabyć identyfikator w Biurze Strefy Płatnego Parkowania ZDM, które mieści się przy ulicy Głogowskiej 18. Dotyczy to również osób, które muszą przedstawić dokument ZAP-3 podczas transakcji (osoby te jeszcze nie płacą podatków w Poznaniu, ale zamierzają to robić).

O e-identyfikator mogą ubiegać się mieszkańcy ulic, które są objęte strefą płatnego parkowania (tj. Starego Miasta, Jeżyc, Wildy, Łazarza, Zagórza, Śródki i św. Rocha), osoby niepełnosprawne oraz weterani Poznańskiego Czerwca 1956 roku.