Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega: Poznań i okolice pod ostrzeżeniem pierwszego stopnia!

Niebezpieczne warunki na drogach i chodnikach mogą wystąpić w najbliższym czasie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o możliwości oblodzenia. Ostrzeżenie wejdzie w życie od godziny 18:00 w sobotę, 20 stycznia, a będzie obowiązywało aż do godziny 9:00 dnia następnego – niedzieli, 21 stycznia.

Ostrzeżenie dotyczy wielu powiatów, w tym między innymi: chodzieskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, gnieźnieńskiego, kolskiego, Konina i konińskiego, obornickiego, pilskiego, Poznania i powiatu poznańskiego, słupeckiego, szamotulskiego, średzkiego, tureckiego, wągrowieckiego, wrzesińskiego oraz złotowskiego.

Zgodnie z komunikatem IMGW, przewidywana jest możliwość zamarzania mokrej nawierzchni dróg oraz chodników po opadach mokrego śniegu, co może prowadzić do ich oblodzenia. Temperatury mają spaść do wartości minimalnych pomiędzy -4 a -1 stopniem Celsjusza, natomiast temperatura przy gruncie może osiągnąć wartość do -6 stopni Celsjusza.

Zdaniem ekspertów z IMGW, istnieje 70-procentowe prawdopodobieństwo wystąpienia tego niebezpiecznego zjawiska pogodowego.