Jan Śpiewak omawia kryzys mieszkaniowy w Polsce i proponuje nowe regulacje

Aktywista społeczny z Warszawy, Jan Śpiewak, udzielił wywiadu dla Radia Poznań w jednym z porannych programów.

Podczas ostatnich dwunastu miesięcy, ceny nieruchomości w dużych aglomeracjach polskich zauważalnie poszły w górę, notując średni wzrost o 20 procent. Brakuje nam mieszkań – różne analizy pokazują deficyt od dwóch do czterech milionów lokali mieszkalnych. W efekcie, Polacy żyją w przeludnionych warunkach. Dodatkowo, młodzi ludzie nie są w stanie sprostać finansowo rosnącym kosztom zakupu mieszkania, które notują największe podwyżki cen w całej Europie. W opinii Jana Śpiewaka, rządy konsekwentnie oferują programy ukierunkowane na pobudzenie popytu, jednak nie wspierają podaży.

Jego uwagi dotyczą głównie programów realizowanych przez rząd Zjednoczonej Prawicy oraz planów nowo utworzonej koalicji rządowej, które obejmują dopłaty do kredytów mieszkaniowych. Jan Śpiewak zwraca także uwagę na niedoskonałości polskiego systemu podatkowego, w którym dochód z wynajmu nieruchomości jest mniej obciążony podatkami niż pensje. Z tego powodu przedsiębiorcy często decydują się na inwestowanie w nieruchomości.

Warszawski społecznik proponuje szereg nowych regulacji, które dotyczą między innymi standardów i jakości nowo budowanych mieszkań. Ponadto, sugeruje wprowadzenie ułatwień w dostępie do kredytów o stałym oprocentowaniu, co mogłoby przyczynić się do łagodzenia problemu.