Muzeum Uzbrojenia odsłania Makietę fortu Cytadela z epoki przed 1945 rokiem

Podczas uroczystości przed Muzeum Uzbrojenia, zlokalizowanym na terenie Cytadeli, zaprezentowano unikalną makietę tyflograficzną. Początek tej ceremonii był wyjątkowy, ponieważ umożliwiono publiczności zobaczenie detali historycznych fortyfikacji, które kiedyś górowały na tym miejscu.

Podkreślił to Krzysztof Jankowiak, dyrektor muzeum, wskazując na istotne znaczenie makiety dla edukacyjnej misji muzeum. Zauważył również, że ów model będzie kluczowym źródłem wiedzy dla osób odwiedzających to miejsce. Współczesny obserwator rzadko jest świadom potężnego charakteru tamtych fortyfikacji, które istniały do roku 1945 i były konstruowane w precyzyjny i fascynujący sposób.

Zwrócił uwagę na fakt, że dzięki tej makiety można wrócić w przeszłość i przyglądać się szczegółom dawnego krajobrazu podczas spaceru po parku. Makieta jest dziełem lokalnego artysty – poznańskiego rzeźbiarza Romana Kosmali – dodał Krzysztof Jankowiak.

Sukces tego przedsięwzięcia był możliwy dzięki finansowemu wsparciu od Ministerstwa Kultury oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Ale makieta to nie jedyne ulepszenie, które wprowadzono. W Muzeum Uzbrojenia i bliskim Muzeum Armii Poznań zainstalowano listwy kontrastowe dla osób niewidomych, a ruchome wycieraczki, które stanowiły potencjalne zagrożenie, zostały usunięte.