Obchody wigilii prawosławnej w Poznaniu, w parafii pod wezwaniem św. Mikołaja

W tradycji kościoła prawosławnego, który posługuje się kalendarzem juliańskim w swojej liturgii, święto Bożego Narodzenia przypada na 7 stycznia. Wigilia natomiast obchodzona jest zawsze dzień wcześniej, czyli 6 stycznia. Ta praktyka nie różni się również w parafii św. Mikołaja w Poznaniu.

Świętowanie narodzin Jezusa Chrystusa to wyjątkowy czas, który niesie ze sobą wieść o niezwykle trudnej do zrozumienia bliskości Boga i człowieka. To okres refleksji nad tym, że Bóg stał się człowiekiem, przybywając na ten świat w postaci kruchego Dzieciątka. To właśnie wtedy ofiaruje on ludziom swoje bezgraniczne uczucie miłości.

Ta uniwersalna miłość ma moc zwyciężania wszelkich trudności i niesienia pokoju. To ona potrafi uwalniać dobro zamknięte w sercach ludzi, sprawiając, że znikają gniew i wrogość, a pojedyncze osoby stają się bliższe sobie, pełne wzajemnej życzliwości.

Niech więc ten wyjątkowy czas, pełen refleksji nad Nowonarodzonym, pozwoli nam zatrzymać się na chwilę i spojrzeć na nasze życie szerzej, dostrzec to, czego zwykle nie jesteśmy w stanie zauważyć na co dzień. Niech przyniesie nam spokój i wszelkie dobro. Życzymy Wszystkim Błogosławionych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia.