Otwarcie nowej siedziby biblioteki w odnowionym 120-letnim budynku w Chociczy

Od dzisiaj mieszkańcy miejscowości Chocicza z gminy Nowe Miasto nad Wartą mogą korzystać z nowo otwartej filii biblioteki publicznej. Ta nowa placówka mieści się w uroczo odrestaurowanym, mającym 120 lat, budynku dawnej szkoły, który do niedawna był nieczynny i opuszczony.

Renowacja i adaptacja tego historycznego obiektu na potrzeby biblioteki stała się możliwa dzięki wsparciu finansowemu z Instytutu Książki. Na ten cel przeznaczono ponad milion złotych.

Monika Buchwald, dyrektorka biblioteki publicznej w Nowym Mieście nad Wartą, zapewnia, że nowa filia w Chociczy ma potencjał stania się centrum lokalnej społeczności. Przeniesienie biblioteki do trzykrotnie większego miejsca umożliwiło nie tylko zwiększenie oferty dla czytelników, ale także stworzenie sali spotkań. Dotąd w Chociczy brakowało takiego miejsca, gdzie mieszkańcy mogliby wspólnie spędzać czas, ponieważ nie było tam żadnego innego ośrodka kultury czy nawet wiejskiego domu kultury – tłumaczy M. Buchwald.

Mieszkańcy Chociczy są zachwyceni nową siedzibą biblioteki. Pan Marcin, który odwiedził placówkę z małym synem, Tymkiem, stwierdził: „Bardzo nowoczesne i ładne miejsce. Z pewnością będę tu często przychodził po książki. To świetne, że tak mała miejscowość dostała takie miejsce”. Inna mieszkanka Chociczy podkreśla, że nowa biblioteka dodaje jej motywacji do czytania więcej książek.