Walka z poznańskim smogiem w 2023 roku: Kontrowersje wokół efektywności wydanych 13 milionów złotych

W 2023 roku, poznański ratusz przeznaczył imponującą sumę ponad 13 mln zł na działania antysmogowe. Mimo to, nie udało się uniknąć styczniowego alarmu RCB. Członkowie koalicji Bye Bye Smog kwestionują skuteczność działań urzędników.

„To są głównie pieniądze zmarnowane” – twierdzi Rygielski, koordynator poznańskiej koalicji Bye Bye Smog, która koncentruje lokalne NGO. W ramach działań antysmogowych miasto sfinansowało program o nazwie Kawka Bis, którego celem było wsparcie dla likwidacji systemów ogrzewania opartych na węglu czy drewnie.

Zdaniem Rygielskiego, beneficjentami tego programu okazują się osoby, które nie są biedne i mogą sobie pozwolić na spalanie dobrej jakości węglem zamiast szkodliwych substancji jak plastik czy szmaty. Zauważa on, że to właśnie uboższa część społeczeństwa spala te najbardziej szkodliwe substancje, lecz nie starają się o dotacje z programu Kawka Bis. Przyczyną jest najczęściej brak zrozumienia dla procedury składania wniosków oraz nieznajomość samego procesu.