Bezpłatna sterylizacja psów i kotów w Koninie finansowana z budżetu obywatelskiego

W przeciągu zaledwie dwóch dni, kilkaset skierowań na darmową sterylizację psów i kotów zostało rozdanych w Koninie. Lokalne schronisko dla zwierząt ponownie przeprowadza tę akcję, której finansowanie pochodzi z Konińskiego Budżetu Obywatelskiego.

Szacowany koszt całego przedsięwzięcia wynosi 100 tysięcy złotych, z czego połowę przeznacza się na zabiegi dla kotów, a drugą na psów. Po otrzymaniu skierowania, właściciel lub opiekun zwierzęcia udaje się do wyznaczonej kliniki weterynaryjnej. Tam zwierzak zostaje poddany niezbędnej operacji, a dodatkowo za darmo umieszcza się mu chip.

Marzena Giantsios, kierująca konińskim schroniskiem dla zwierząt, wyraża swoje spostrzeżenia dotyczące realizowanej akcji. Mimo systematycznej sterylizacji zwierząt na terenie Konina, ciężko jest jeszcze dostrzec jej konkretne rezultaty.

Choć wydawało się, że dwa lata temu udało się opanować sytuację z wolnożyjącymi kotami, ostatnie dwa lata pokazały, że to nie jest prawda. Wiele kotów domowych, które mają możliwość wychodzenia na zewnątrz, nadal się rozmnaża. Schronisko w Koninie jest jedynym ośrodkiem w okolicy, który przyjmuje koty, stąd większość znalezionych w mieście kociąt i kotów mogła zostać tu podrzucona z innych rejonów.