Pierwszy kamień ku budowie nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 wmurowany w Poznaniu

W mieście Poznań, uroczystość wprowadzenia kamienia węgielnego, symbolizującego początek budowy nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, miała miejsce ubiegłego piątku. Nowe miejsce, upamiętniające te ważne historycznie wydarzenia, będzie otwarte dla zwiedzających od grudnia 2026 roku.

Zbiegło się to z rocznicą zawarcia rozejmu w Trewirze, co jest symbolicznym zakończeniem powstania wielkopolskiego. Wśród zaproszonych gości na ceremonię znaleźli się między innymi potomkowie uczestników tych historycznych zmagań.

Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, podczas wystąpienia w czasie uroczystości zwrócił uwagę na ogromną wartość tej nowej placówki dla pamięci o powstaniu. Twierdził, że wspomnienie o tych wydarzeniach powinno pozostać poza sferą politycznych i partyjnych sporów. „Chcieliśmy, aby opowieść historyczna o powstaniu była wolna od konfliktów politycznych. Nie zawsze to było możliwe, ale teraz wszyscy koncentrujemy się na myśli, że to muzeum będzie niedługo w tym miejscu” – zaznaczył.

Woźniak dodał również, że muzeum ma za zadanie przypomnieć niektórym i uświadomić innym, jak przebiegały te ważne i dobrze zaplanowane wydarzenia, które przyczyniły się do zwycięstwa. „Te działania przyniosły Polsce potencjał Wielkopolski, co było niezmiernie ważne dla jej odrodzenia i przyniosło wiele dobra. Dlatego uważamy, że powstanie wielkopolskie powinno być pamiętane przez wszystkich mieszkańców Wielkopolski i jak największą liczbę naszych rodaków” – podkreślił.