Powódź w Wielkopolsce: Przekroczenie stanu ostrzegawczego na Warcie i zamknięcie lokalnej drogi z Nielęgowa

Kilka centymetrów dziennie przyrasta poziom Warty w Poznaniu, przekraczając stan ostrzegawczy o 15 centymetrów. W wyniku tego najniżej usytuowane fragmenty trasy rowerowej zostały zalane. Tymczasem, strażacy umacniają bariery przeciwpowodziowe na Kanale Obry w pobliżu Gryżyna. Dodatkowo, lokalna droga z Nielęgowa jest nieprzejezdna. Alert hydrologiczny jest planowany do utrzymania się do 20 lutego.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydaje ostrzeżenie dotyczące znacznego podniesienia poziomu wody w środkowej i dolnej części Warty. Informacje od miejskich urzędników wskazują, że ze względu na pogłębiającą się sytuację hydrologiczną, obszar środkowej Warty, rozciągający się od Prosny do jej ujścia, doświadczy dalszych wzrostów poziomu wody powyżej stanów ostrzegawczych. Stacje hydrologiczne na tym obszarze, takie jak Poznań-Most Rocha, Oborniki, Wronki, Skwierzyna, Santok, Gorzów Wielkopolski i Świerkocin, już odnotowują te wzrosty.

Nadia Rulak, dziennikarka TVN24, stojąca na moście św. Rocha w Poznaniu, relacjonowała: „Wodowskaz wskazuje 415 centymetrów poziomu wody w Warcie, co oznacza przekroczenie stanu ostrzegawczego o 15 centymetrów”. Najniżej położone części drogi rowerowej Wartostrady, która biegnie wzdłuż rzeki, są podtopione. Nadia Rulak dodała, że zaleca się unikanie ruchu w tych obszarach ze względu na wysoki poziom Warty.