Serwisowanie amerykańskich czołgów w Poznaniu: uroczyste otwarcie Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych

Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne w Poznaniu przygotowują się do uroczystego otwarcia, które ma mieć miejsce o godzinie 9:30. Wśród gości, którzy potwierdzili swój udział, znajdują się przedstawiciele rządu, Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz ambasador USA w Polsce.

W zakładach w Poznaniu będzie odbywał się remont amerykańskich czołgów nabytych przez Wojsko Polskie. Pierwszy etap konserwacji tych pojazdów, nazywany deprocessingiem – czyli standardowym czyszczeniem maszyn po transporcie morskim – przeprowadzono na pojazdach z pierwszej dostawy czołgów w wersji M1A1.

Jednakże Regionalne Centrum Kompetencyjne Abrams, które ma być miejscem serwisowania czołgów, jeszcze nie jest w pełni funkcjonalne. Przed Wojskowymi Zakładami Motoryzacyjnymi stoją jeszcze zadania takie jak finalizacja umowy licencyjnej z General Dynamics Land Systems – firmą produkującą te czołgi. Umowa ta dotyczy również dostawców istotnych części i podzespołów. Planowane jest, że docelowo serwisowane tam będą nie tylko polskie Abramsy, ale również czołgi tej marki z innych armii europejskich.