Wielkopolski Park Narodowy poszukuje wolontariuszy do walki ze śmieciami

W Wielkopolskim Parku Narodowym rozpoczął się czwarty etap rekrutacji wolontariuszy. Tym razem głównym celem jest zainicjowanie sprzątania parku. Mimo, że na co dzień troską o czystość ziem zajmują się specjalnie do tego przydzielone osoby, obszar parku jest na tyle duży, że dodatkowe ręce do pracy są niezbędne.

Co więcej, ilość odpadów na terenie parku nie maleje, wręcz przeciwnie. Jak podkreśla Maja Jabłońska, koordynatorka wolontariatu, problem śmieci w parku niesie ze sobą specyfikę położenia tego obszaru. Przebiega on bowiem na terenie gęsto zaludnionym, co skutkuje powstawaniem licznych 'dzikich’ wysypisk na granicy parku.

Jabłońska podkreśla też, że w przypadku wolontariatu nie ma mowy o żadnych minimalnych wymogach dotyczących czasu poświęconego na pomoc czy ilości akcji, w których trzeba wziąć udział. Wolna wola i gotowość do działania to jedyne kryteria. Choć jednorazowe zaangażowanie jest mile widziane, to jednak, jak zaznacza, warto nawiązać długofalową współpracę z wolontariatem.