Centrum polskich tradycji tanecznych przenosi się do Poznania

W ostatni weekend marca, dokładnie 23 i 24 marca, Poznań stanie się gospodarzem III Ogólnopolskiego Turnieju Tańców Polskich „O Kryształowego Siewcę”. Organizatorem tego wydarzenia jest Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. To prestiżowe wydarzenie przyciągnie na parkiet ponad 240 tancerzy z 21 różnych ośrodków tanecznych z całej Polski, którzy przybędą rywalizować o cenne nagrody i trofea. Szczegóły turnieju przedstawiła Julia Gałęska w programie „Hej Poznań”.

Konkurs obejmuje prezentacje polskich tańców narodowych, w tym krakowiaka, oberka, kujawiaka i mazura, a także czeską polkę w wykonaniu najmłodszych uczestników. Wszystko to będzie przedstawiane w formie towarzyskiej przez tancerzy z różnych grup wiekowych. Tancerze będą występować w strojach wizytowych, a ich wykonania będą oceniane przez kompetentną komisję sędziowską składającą się z ekspertów i licencjonowanych sędziów tańca. Oceniane będą zarówno technika taneczna, muzykalność jak i artystyczne wykonanie prezentacji.

Wydarzenie rozpocznie się w sobotę, 23 marca o godzinie 9:30 rundami eliminacyjnymi. Natomiast punktem kulminacyjnym będzie Gala Finałowa, która odbędzie się o godzinie 16:00 z uroczystym polonezem – tańcem, który został wpisany na Światową Listę dziedzictwa narodowego UNESCO w ubiegłym roku. Wśród atrakcji będzie także konkurs kar mazurowych, nawiązujący do polskiej tradycji salonowej.

Finały konkursu oraz konkurs kar mazurowych odbędą się w niedzielę, 24 marca. Po nich nastąpi ogłoszenie zwycięzców. Turniej zakończy się otwartymi i bezpłatnymi warsztatami tańca terapeutycznego dla osób z niepełnosprawnościami, które poprowadzi Aleksandra Pasicka.