Dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu ogłasza otrzymanie 56 mln zł dofinansowania na rozbudowę i renowację placówki

Tomasz Łęcki, dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu, poinformował w środę agencję PAP o istotnym wzroście przestrzeni muzealnej dedykowanej prezentacji historii miasta, co jest możliwe dzięki uzyskanemu dofinansowaniu na projekt. Wynosząca ponad 56 milionów złotych subwencja umożliwi przeprowadzenie prac konserwatorskich i modernizacyjnych zarówno w ratuszu, jak i okolicznych kamienicach.

Jak podsumowano na spotkaniu zorganizowanym w środę w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN), program FEnIKS 2021-2027 – Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko – był źródłem finansowania pierwszego konkursowego naboru wniosków. Program ten jest wspierany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR) i wybrał do wsparcia 13 różnorodnych projektów. Suma dofinansowania wynosi obecnie 469,5 miliona złotych, podczas gdy całkowita wartość realizowanych przedsięwzięć wynosi około 838 milionów złotych.

Projekt „Muzeum Poznania – rozbudowa, konserwacja i udostępnienie najcenniejszych zabytków renesansowych miasta”, realizowany przez Muzeum Narodowe w Poznaniu, znalazł się wśród wybranych inicjatyw. Całkowity koszt tego projektu przekracza 88 milionów złotych, a dofinansowanie z EFRR wynosi ponad 56 milionów złotych.

W rozmowie ze środowym wydaniem PAP, Tomasz Łęcki, dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu, podkreślił, że z sukcesem pozyskane fundusze umożliwią przeprowadzenie gruntownej renowacji i pełne udostępnienie ratusza, jak również uruchomienie tam wystawy ukazującej historię budynku i chronologiczny rozwój miasta. Ratusz-Muzeum Poznania jest już teraz dostępny dla odwiedzających, chociaż na razie w ograniczonym zakresie.