Odkrycie pochodzące z XIX wieku odsłonięte przez budowlańców w Poznaniu

W minionym tygodniu, podczas realizacji prac budowlanych w okolicach Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, ujawnione zostały fascynujące szczątki historyczne. Chodzi o główną Brama Twierdzy Poznań, strukturę datowaną na połowę XIX wieku, która pełniła swoje obronne zadania aż do początków XX wieku.

Podczas prac budowlanych, operator koparki natknął się na resztki fundamentu muru znanego jako Brama Berlińska. Wyraźnie widoczne były duże, solidnie umocowane kamienie. Te fragmenty przez dziesięciolecia leżały ukryte pod warstwą ziemi, tuż obok schodów prowadzących do zamku.

Jak informuje Maja Męczykalska, rzeczniczka prasowa Centrum Kultury Zamek, w chwili odkrycia na budowie pracowała koparka. Gdy jej operator dostrzegł nieoczekiwane kamienie, natychmiast wstrzymał maszynę i kontynuowano prace ręcznie. Niedługo potem na miejscu pojawił się archeolog, który przystąpił do prowadzenia badań. Dokonano także zdjęć z drona oraz na poziomie gruntu.

Chociaż odkryty obiekt zostanie ponownie zakopany, informacje na jego temat będą dostępne na mapach. Odkrycie fragmentu Bramy Berlińskiej to dodatkowy bonus podczas prac budowlanych związanych z tworzeniem nowego dziedzińca przed Zamkiem. Planuje się, że do końca bieżącego roku powstanie tu nowa przestrzeń kulturalna, pełna zieleni. Będzie to miejsce spotkań i wystaw.