Bohater Major Zenon Wechmann – odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski zostanie pochowany na poznańskim Junikowie

Pochówek majora Zenona Wechmanna, znanego pod pseudonimem „Czarny Wilk”, odbędzie się w piątek na cmentarzu komunalnym nr 2 Junikowo w Poznaniu. W uznaniu jego zasług dla kraju, uroczystości pogrzebowe będą miały państwowy charakter. Znany działacz konspiracji harcerskiej, przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej w Poznaniu i odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, Zenon Wechmann zmarł w wieku 96 lat.

Msza święta pogrzebowa zostanie odprawiona o godzinie 11:00 w kościele Chrystusa Jedynego Zbawiciela w Swarzędzu. Następnie, o godzinie 13:50 rozpoczną się uroczystości pogrzebowe na cmentarzu Junikowo.

Informację o śmierci mjr. Zenona Wechmanna przekazał we wtorek, 21 maja, Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu.

Wechmann przyszedł na świat 25 października 1927 roku w Poznaniu, w rodzinie o silnych tradycjach patriotycznych. Już od najmłodszych lat związany był z harcerstwem, początkowo jako zuch, a następnie jako harcerz V Hufca Harcerzy im. Ks. Józefa Poniatowskiego. Przez czas okupacji mieszkając w Poznaniu, nie zerwał z harcerstwem, wracając do niego tuż po wojnie i służąc w „Poznańskiej Piątce”. Był również uczestnikiem II konspiracji. Po rozwiązaniu ZHP sprzeciwił się próbom włączenia harcerzy do komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej, decydując się na kontynuowanie działalności harcerskiej jako konspirator pod pseudonimem Czarny Wilk.