Elastyczność podróży kolejowej: Potencjalne wprowadzenie nowego pociągu pośpiesznego Poznań – Leszno od grudnia

Od grudnia tego roku, możliwe jest pojawienie się nowego rozkładu jazdy, wprowadzającego dodatkowy, szybki pociąg na trasie Poznań-Leszno. Koleje Wielkopolskie są obecnie odpowiedzialne za obsługę lokalnych linii kolejowych w regionie Wielkopolskim, obsługując mniej więcej 20 kursów między Lesznem a Poznaniem każdego dnia. Mimo to, jak podkreśla Radio Elka, obecne pociągi mają tendencję do zatrzymywania się na każdej stacji w trakcie podróży, co powoduje znaczne wydłużenie czasu przejazdu.

Robert Pilarczyk, szef Departamentu Transportu Urzędu Marszałkowskiego, podczas rozmowy z Radiem Elka, ujawnił plany dotyczące uruchomienia jednego ekspresowego pociągu dziennie. Ten pociąg miałby możliwość osiągnięcia prędkości maksymalnej rzędu 160 km/h. W celu dodatkowego skrócenia czasu podróży, ten specjalny skład zatrzymywałby się tylko na wybranych stacjach: Poznań Dębiec, Mosina, Czempiń oraz Kościan.

Przewiduje się, że pociąg pośpieszny z Leszna do Poznania będzie wyruszał o godzinie 18:15, a powrotny kurs byłby zaplanowany po godzinie 21:00. Szacowany czas podróży wynosiłby około 50 minut.

Jeśli taka innowacja okaże się skuteczna, istnieje możliwość wprowadzenia dodatkowych szybkich połączeń na tej trasie w przyszłości.