Symbol przekreślonego kosza – jak odpowiedzialnie pozbyć się e-odpadów w Poznaniu?

Jeżeli zastanawiałeś się kiedykolwiek nad znaczeniem symbolu przekreślonego kosza, który możemy dostrzec na wielu urządzeniach, takich jak telefon, bateria, lodówka czy pralka, jest to klucz do zrozumienia, gdzie powinniśmy oddawać nasze stare lub uszkodzone sprzęty. Nie powinny one trafić do zwykłego kosza na śmieci, ale do miejsca specjalnie przystosowanego do segregacji i utylizacji tego typu odpadów. Właśnie tam mogą zostać poddane procesowi recyklingu. Jeśli jesteś mieszkańcem Poznania, z pewnością chciałbyś wiedzieć, gdzie znajdują się takie punkty w Twoim mieście.

Poznań jest jednym z miast, które dołączyło do ogólnopolskiej inicjatywy „Elektryczne Śmieci”. Jest to projekt realizowany przez firmę MB Recycling oraz Fundację Odzyskaj Środowisko we współpracy z lokalnymi władzami i organizacją odzysku RLG Polska. Celem tej inicjatywy jest ułatwienie mieszkańcom, a także gminom i firmom, właściwej utylizacji odpadów elektrycznych i elektronicznych. Jak podkreśla Karolina Wrońska z firmy MB Recycling, statystyki mówią, że przeciętny Polak wytwarza rocznie około 12 kg e-odpadów.

Stare lub uszkodzone urządzenia stanowią nie tylko problem odpadowy, ale również mogą być źródłem zagrożeń dla środowiska naturalnego. Zawierają bowiem różne toksyczne substancje, które mogą ulec uwolnieniu i skazić otoczenie. Pamiętać jednak należy, że obrót elektronicznymi odpadami nie niesie za sobą tylko negatywnych aspektów. Właściwie przetworzone i poddane recyklingowi urządzenia stanowią cenne źródło surowców wtórnych, które mogą być ponownie wykorzystane w procesie produkcji.