Przekształcenie nieużytku w ogrzewalni na ul. Krańcowej w przestrzeń wypoczynkową dla podopiecznych Caritas

Teren, który do tej pory był nieużytkiem, położony przy ogrzewalni na ulicy Krańcowej w Poznaniu, został zrewitalizowany i przekształcony w przyjazne miejsce wypoczynku na świeżym powietrzu. Zieleń, drzewa i kwiaty stały się teraz tłem dla różnorodnych zajęć organizowanych dla osób korzystających z pomocy miejscowego ośrodka Caritas.

Na obszarze tego nowo powstałego parku planowane jest również utworzenie ogrodu zimowego. Ciekawostką jest to, że terapia prowadzona w tym miejscu będzie skierowana wyłącznie do kobiet.

Maria Książkiewicz z poznańskiego ośrodka Caritas podkreśla rosnący problem bezdomności wśród kobiet oraz brak odpowiednich przestrzeni do prowadzenia terapii. Warsztaty, zajęcia, a nawet prostu spędzanie czasu razem – to wszystko wymaga odpowiednich warunków. Dotychczas kobiety miały do dyspozycji jedynie niewielką świetlicę, dlatego decyzja o stworzeniu miejsca spotkań na łonie natury wydaje się być doskonałym rozwiązaniem.

W parku przewidziane będzie również miejsce na występy artystyczne. Scena, która już teraz stanowi element wyposażenia alejek parkowych, gościła swoich pierwszych wykonawców. Jak zaznacza rzeczniczka Caritas, jest to również forma terapii.

Książkiewicz podkreśla, że działania Caritas odpowiadają na różne potrzeby osób bezdomnych. Nie chodzi jedynie o zapewnienie miejsca do spania czy możliwość wyprania ubrań. Istotne jest także to, aby osoby te mogły po prostu wyjść na spacer, usiąść na ławce i cieszyć się widokiem zieleni.