Niezależność od UE i zarzuty wobec działalności szefa KRRiT – Anna Bryłka, kandydatka Konfederacji do PE

Główna kandydatka wielkopolskiej listy Konfederacji do Parlamentu Europejskiego, Anna Bryłka, pojawiała się dziś w audycji Radia Poznań. W trakcie rozmowy poruszano kwestie dotyczące jej stanowiska wobec Unii Europejskiej.

Bryłka nie owijała w bawełnę i jasno zaznaczyła, że jej zdaniem Polska powinna wycofać się z integracji europejskiej, utrzymując jedynie współpracę na polu gospodarki.

Kiedy pojawiło się pytanie o to, czy Maciej Świrski, prezes Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, powinien być pociągnięty do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu, Bryłka odparła, że musiałaby najpierw dokładnie przeanalizować wniosek. Niemniej jednak, miała kilka zarzutów pod jego adresem.

Mówiła: „Najistotniejszy aspekt działania pana Świrskiego to zagwarantowanie różnorodności opinii w mediach publicznych. Warto przypomnieć, że przez ostatnie lata Konfederacja była całkowicie pomijana w mediach publicznych ze względu na decyzje polityczne. To jednak nie jest jedyny problem, który powinien zostać wyjaśniony, rozliczony i stanowić lekcję na przyszłość, bowiem podobna sytuacja może się zdarzyć w odniesieniu do innych grup politycznych”.

Maciej Świrski, przewodniczący KRRiT, od początku bieżącego roku blokuje wypłatę funduszy z abonamentu radiofonicznego dla stacji radiowych publicznych. Zapewnia, że stacje radiowe mogą uzyskać środki z depozytów sądowych. Jednakże sądy odmawiają przyjęcia takiego depozytu, twierdząc, że środki powinny trafiać bezpośrednio do Polskiego Radia i 17 regionalnych stacji radiowych.