Proces czyszczenia dachu stadionu w Poznaniu

Prace konserwacyjne na dachu stadionu zlokalizowanego przy ulicy Bułgarskiej w Poznaniu są przewidziane na okres około dwóch miesięcy. Membrana pokrywająca stadion była ostatnio czyszczona przed pierwszym gwizdkiem Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012, co oznacza, że od tamtej pory minęło już 12 lat.

Umowę na przeprowadzenie prac czyszczenia podpisali przedstawiciele Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji (POSIR) z firmą, która będzie odpowiedzialna za wykonanie zadania. Filip Borowiak, reprezentujący POSIR, poinformował, że planowane jest umycie trzech trybun.

Pod pojęciem „trzy trybuny” kryją się sektory od pierwszego do trzeciego. Czwarta, najstarsza część obiektu, została zbudowana nieco wcześniej oraz w innej technologii i nie będzie podlegała czyszczeniu. Zamiast tego planowane są dla niej prace modernizacyjne o znacznie większym zakresie. Dlatego nad tą częścią stadionu nie będą widoczni alpiniści pracujący nad pozostałymi sektorami – jak wyjaśnia Filip Borowiak.

Całkowity koszt czyszczenia membrany wraz z naprawą betonowego pokrycia słupów jest szacowany na prawie 750 tysięcy złotych netto.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założonym planem i nie staną na drodze przeciwności atmosferyczne, zaplanowane prace powinny zakończyć się przed ponownym rozpoczęciem rozgrywek Ekstraklasy – jak dodaje dyrektor POSiR, Łukasz Miadziałko.