Gwiazdy światowej animacji na 17. Międzynarodowym Festiwalu Filmu Animowanego Animator w Poznaniu

Z dniem wtorkowym, Poznań rozpoczyna gospodarowanie 17. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmu Animowanego Animator, który potrwa do końca tygodnia. Gościem honorowym tegorocznej edycji będzie Masaaki Yuasa, uznawany za jednego z najbardziej utalentowanych twórców nowoczesnego anime.

Organizatorzy festiwalu poinformowali, że w programie imprezy znajdują się cztery konkursy. Zgodnie z ich zapowiedzią, podczas 17. odsłony wydarzenia 66 filmów z różnych części świata, m.in. z USA, Tunezji, Meksyku i Chin, będzie rywalizować o Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Krótkometrażowym. Zwycięstwo w tym konkursie ułatwia drogę do nominacji do Oscara – podkreślono w oficjalnym komunikacie.

Festiwalowe pokazy obejmują również polskie premiery filmów pełnometrażowych w kategorii animacji. Wśród nich znalazły się takie tytuły jak „The Primevals”, który jest opisany jako „najlepsza przygoda retro-fantasy z ręcznie renderowanymi efektami specjalnymi i orkiestrową ścieżką dźwiękową Richarda Banda” oraz „Blue Giant”, który, według twórców festiwalu, jest „wzruszającą historią młodego jazzmana Dai Miyamoto, który podróżuje do Tokio, aby zrealizować swoje marzenia o karierze muzycznej”.