Zagraniczny gość festiwalu filmów krótkometrażowych w Poznaniu zaatakowany

W dniach 18-23 sierpnia 2020 roku na terenie Poznania odbyła się kolejna edycja Short Waves Festival. Wydarzenie od 2009 ma miejsce w tym samym mieście i jest organizowane przez Fundację Edukacji Kulturalnej Ad Arte. Ogromne zaangażowanie twórców pozwoliło na zaaranżowanie festiwalu także w tym roku. Mimo wielu przeciwności na miejsce dotarli także wyczekiwani goście zza granicy, jeden z nich z pewnością zapamięta wycieczkę do stolicy wielkopolski na długo.

20 sierpnia o godz. 17:34 zagraniczny gość przybyły na festiwal spacerował na rogu ulic Piekary i Św. Marcina. Jego przechadzkę przerwał agresywny mężczyzna, któremu towarzyszyli znajomi. Mężczyzna kopnął obcokrajowca, po czym przeszedł do agresji słownej. Nieprzychylne komentarze dotyczyły ubioru, wyglądu gościa festiwalu, przez co jasne jest, że była to napaść spowodowana uprzedzeniami napastnika do osób o innej orientacji seksualnej.

Organizatorzy wydarzenia nie kryją swojego zdziwienia i prężnie działają, aby agresor został odnaleziony i ukarany. Sytuacje niezwłocznie zgłoszono na policję, a okoliczny monitoring jest weryfikowany. Organizatorzy proszą także o kontakt wszystkich tych, którzy widzieli opisywane zdarzenie. Poszkodowany twierdzi, że na pewno w okolicy był ktoś, kto widział całe zajście, ponieważ zostało mu udzielone wsparcie ze strony przechodnia. W przypadku posiadania jakichkolwiek informacji, które mogą być pomocne w zidentyfikowaniu sprawcy, fundacja prosi o bezpośredni kontakt z Dyrektorką Festiwalu Emilią Mazik.