Poznań: 1 października z PEKĄ

Tylko do 30 września uczniowie szkół podstawowych mogli przemieszczać się środkami transportu publicznego na podstawie posiadanej legitymacji szkolnej. Od 1 października Poznań wprowadził specjalna kartę PEKĘ, na podstawie której można swobodnie poruszać się po mieście. Czym jest i ile kosztuje wspomniana karta? Odpowiadamy.

PEKA to specjalna, dedykowana uczniom szkół podstawowych karta, której koszt roczny wynosi 60 złotych. Dzięki niej, uczniowie szkół podstawowych znajdujących się na terenie Poznania raz 19 pobliskich gmin, mogą swobodnie przemieszczać się środkami komunikacji publicznej. Bilet, którego cena wynosi 5 złotych na miesiąc obowiązuje we wszystkich strefach, czyli na wszystkich liniach ZTM.

Poznań PEKA bądź PEKA JUNIOR – różnice

Podstawową kartą, o którą mogą wnioskować rodzice i opiekunowie prawni dzieci jest PEKA JUNIOR. Dedykowana jest wszystkim pociechom, które ukończyły 7 rok życia ale nie skończyły 13 lat. To karta imienna, pozwalająca na przemieszczanie się wszystkimi autobusami. Co ważniejsze, jednorazowe zamówienie karty wystarcza na wszystkie lata, pod warunkiem corocznej opłaty za jej uruchomienie. Warto również wspomnieć, iż w przypadku ukończenia 13 roku życia, nie ma obowiązku wymiany karty na podstawową Kartę PEKA. Ta druga, jest bowiem dedykowana młodzieży po 13 roku życia. Należy pamiętać, iż imienny bilet wiąże się z indywidualnym kontem w systemie PEKA. Jeśli rodzice posiadają dwoje lub więcej dzieci, muszą podczas rejestracji podać oddzielna adresy e-mail.

ZTM Poznań tłumaczy, w jaki sposób uzyskać kartę

Obecnie są dwie możliwości zakupy karty PEKA. Można zrobić to internetowo, na specjalnej stronie. Zakładając konto, wystarczy podać podstawowe informacje o dziecku. Należy posiadać adres e-mail. W przypadku osobistego kontaktu, kartę PEKA można uzyskać w tradycyjnych Punktach Obsługi Klienta ZTM. Są one zlokalizowane w różnych częściach miasta. Po rejestracji należy odczekać konkretny, ustawowo przewidziany czas a następnie pojawić się po odbiór biletu. Warto również pamiętać, aby podczas rejestracji posiadać aktualną legitymację szkolną na dany rok.